Arkadaşlıklar Daha Uzun Yaşamayı Sağlıyor

Yeni araştırmalara göre kadın arkadaşlar, kadınların ömrünü uzatıyor

Arkadaşlıklar Daha Uzun Yaşamayı Sağlıyor

İyi arkadaşlıkların hayat kalitesini yükselttiği bilinen bir gerçektir. Fakat yeni araştırmalara göre süresini uzatmakta da etkili olabilir. Flinders Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmada en çok sayıda yakın arkadaşı olan kişilerin, en az sayıda olanlara oranla %22 daha uzun yaşadığı görüldü. Ortalama olarak ilk grubun yaşam süresi 79 iken, diğerininki 65 oldu. Eş ve çocuk gibi diğer ilişkilerin de çeşitli açılardan önemli olduğu görülse da yaşam süresini uzatmakta etkili bulunmadılar.

Peki kadınlarla olan yakın arkadaşlık, eşlerle, çocuklarla ve diğer aile üyeleriyle olan ilişkilerden nasıl ayrılıyor? Psikolog Dr. Lisa Patterson-Kane’e göre "Kadın arkadaşlar konuşma, dinleme, empati yapma fırsatı sunuyor. Fakat arkadaşlarla ilişkiler teknolojinin artan kullanımı yüzünden zayıflamakta ve bu yüzden eşlerimizi veya ailelerimizi tercih ediyoruz. Fakat kadın arkadaşlarla konuşmak ve kararlara varmak gibi bir deşarj yolu olmazsa kötü sonuçlarını sağlığımızda görüyoruz. Sadece eşlerimizle olan arkadaşlığımızdan beslenirsek ihtiyacımız olan her şeyi alamayız.”

Kadın arkadaşlar kadınların ömrünü uzattığı gibi sağlıklarını da iyileştiriyor ve mutlu kılıyor. Harvard Tıp Fakültesi’nden 2009 tarihli bir çalışmada kadınların arkadaş sayısı arttıkça yaşlanmayla beraber fiziksel sorunların görülme riski azalırken mutlu bir hayat yaşama ihtimalleri arttı.

Kadınların sadece başka kadınlarla konuştuğu şeyler vardır. Bir grup içinde konuşurken sahip oldukları belirtilerden bahsetmeye daha meyilli olurlar ve aksi durumda sağlıkları konusunda yeterince aktif olmayabilirler. Bu zihinsel sağlığa da uzanabilir. Çok arkadaşı olan kişiler hastalıkları ve belirtileri konusunda daha doğru tahminler yapabilmektedir.

Arkadaşlıklar Nasıl Beslenir?
İlişkilere yeterince emek vermezsek faydalarını da göremeyiz. Bu bariz bir bilgi gibi gözükse de, yine de yıllar içinde  bir sürü arkadaşımızdan uzaklaşır veya sadece sosyal medya sayesinde bağlı kalırız. Haftada bir kez bir kadın arkadaşınızla buluşmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Tek başınıza bir koşuya veya yürüyüşe çıkmak yerine bir arkadaşınız size eşlik edebilir. Size benzer değer yargıları olan arkadaşlarınızla iletişiminiz güçlü olduğunda bu ilişkilerin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa olan faydalarından yararlanmaya başlayacaksınız. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye