Yulaflı Kuşkonmaz

Ayurvedik tariflere göre lezzetli bir yemek tarifi

Yulaflı Kuşkonmaz

Hazırlama Süresi: 2 saat

Etkisi: Vata ve Pitta’yı azaltır, Kapha’yı hafifçe arttırır
Porsiyon: 3-4 porsiyon

Malzemeler: 
1 bardak kuru yulaf başı,
6-8 bardak su,
1 çorba kaşığı ghee ya da ayçiçeği yağı,
¾ çay kaşığı çörek otu,
1/8 çay kaşığı ajwan,
1 çorba kaşığı kişniş tohumu,
½ çay kaşığı deniz tuzu,
Biraz kara biber,
250 gram taze kuşkonmaz

Hazırlanışı:
Yulafları son yıkama suyu berrak oluncaya kadar yıkadıktan sonra orta boy bir sos kabı ya da tencereye boşaltınız. Üzerine suyu ekleyerek kaynamaya bırakınız. Diğer yandan küçük bir sos kabına yağı boşaltarak üzerine kişniş, ajwan ve çörekotunu ekleyiniz, 1-2 dakika fokurdamasına izin veriniz ya da çörekotları hafifçe kahverengi olmaya başlayıncaya kadar ateşte bekletiniz. 

Daha sonra baharatları ve tuzu yulafların olduğu tencereye ekleyerek orta ateşte ortalama 2 saat pişiriniz. Eğer 1 gece önceden yulafları suda bekletmişseniz, 1 saatlik pişirme süresi de yeterli olacaktır.
Yemeğin servis edilmesinden 10 dakika önce kuşkonmazı yıkayıp ince ince doğrayınız ve buharda 8-10 dakika pişiriniz. Daha sonra hafifçe pişirdiğiniz kuşkonmazları da yulafların olduğu tencereye ekleyerek iyice karıştırınız. Yemeğiniz servise hazırdır. Afiyet olsun.
  • Öneriler: Bu tarif, özellikle mesane hastalıklarında ve mesanesi tahriş olmuş kişiler için son derece yatıştırıcıdır. Dilerseniz yulaf yerine arpa da kullanabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye