Antidepresanların Zararları Yararlarından Daha Çok Olabilir mi?

Bazı araştırmacılar, sıklıkla kullanılan antidepresanların zararlarının yararlarından daha çok olduğunu savunuyorlar.

Antidepresanların Zararları Yararlarından Daha Çok Olabilir mi?

Bazı araştırmacılar, sıklıkla kullanılan antidepresanların zararlarının yararlarından daha çok olduğunu savunuyorlar. McMaster Üniversitesi’nde biyolog olarak görev yapan Paul Andrews şunları söylüyor: "Bu ilaçları kullanmak konusunda oldukça dikkatli olmalıyız. Her yıl milyonlarca kişiye reçete edilen bu ilaçların, genel olarak güvenli kabul edilmelerine rağmen, sanıldığından çok daha fazla yan etkileri bulunuyor.”

Birçok antidepresan, beyindeki serotonin miktarını arttırarak depresyonun semptomlarını baskılıyor. Ancak serotonin sadece beyinde bulunmamakla beraber vücudun diğer kısımlarında da bulunan ve çok sayıda faaliyeti etkileyebilen bir hormon. Serotoninin başlıca görevleri arasında sindirimi düzenlemek, yaralı bölgelerde kan pıhtılaşmasını sağlamak, üremeyi ve gelişmeyi kontrol etmek yer alıyor. Dolayısıyla vücuttaki serotonin seviyelerinin değişmesi tüm vücut sistemini etkiliyor.
  • Antidepresan kullanımı sonucunda meydana gelen bazı risklerin ise şunlardır:
  • Yeni doğanlarda gelişimsel problemler,
  • Seksüel uyarım ve seksüel işlev kayıpları,
  • Genç erkeklerde sperm gelişiminde meydana gelen bozukluklar,
  • İshal veya kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri,
  • Hazımsızlık veya sindirim sisteminde gaz birikimiyle meydana gelen rahatsızlık hissi,
  • Aşırı kanama ve özellikle yaşlılarda meydana gelebilecek inme riskinin artışı vs…

Araştırmacılar özellikle yapılan son çalışmaların ışığında depresyon ilacı kullanan yaşlı kişilerin, kullanmayanlara oranla yaşam sürelerinin daha kısa olduğunu belirtiyorlar.

Eğer siz de depresyon ilacı kullanıyor ve yukarıda bahsedilen yan etkilerden birini ya da bazılarını yaşıyorsanız, hekiminize danışmanız tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye