Akut Boyun Ağrısında Omurga Manipülasyonu

Araştırmalar omurga manipülasyonunun veya ev egzersizinin akut boyun ağrısı için ilaçlardan daha etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Akut Boyun Ağrısında Omurga Manipülasyonu

Dahili Tıp Gelişmeleri’nde yayımlanan ve NCCAM’in de desteklediği bir araştırmaya göre, akut ve sub-akut boyun ağrısı tedavisinde omurga manipülasyonu (Spinal manipulation) ya da evde egzersizin ilaç tedavisine oranla daha etkili olduğu ortaya çıktı. Northwestern Health Sciences Üniversitesi ve Minneapolis Tıbbi Araştırmalar Kurumu’ndan araştırmacılar, 18-65 yaş aralığında boyun ağrısı çeken 272 katılımcıyı rasgele bir biçimde omurga manipülasyonu terapisi, ilaç tedavisi ya da evde egzersiz eğitimine yönlendirdi.

Araştırmada, omurga manipülasyonu terapisi, omurga alıştırmaları (adjustments) (düşük amplitüd, yüksek hız) ve omurga bölgelerinin hareket ettirilmesi (düşük hız) gibi çeşitli tekniklerden meydana geliyordu. İlaç grubundaki katılımcılar steroid yapısında olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, asetaminofen ya da ikisini birden kullandılar; bu ilaçlara yanıt vermeyen ya da tolerans gösteremeyen katılımcılara narkotik ilaçlar verildi. Eğitimli ev egzersizi boynun ve omuz eklemlerinin yumuşak, öz-denetimli hareketlerine odaklandı ve katılımcılara bu egzersizleri günde 6 ila 8 kez  tekrarlamaları söylendi. Bu grubun katılımcıları, ek olarak, iki kere birer saatlik yüz yüze bireysel bir eğitim aldılar ve kendilerine evde yapacakları egzersizlere dair yazılı talimatlar verildi.

Araştırmacılar, omurga manipülasyonu grubundaki katılımcılarda ilaç tedavisi alan kişilere kıyasla kısa ve uzun vadeli gelişmeler gözlemlediler. 12 haftada, omurga manipülasyonu grubundaki katılımcıların %82’si (ilaç tedavisi uygulanan gruptaki %69’la kıyasladığında) ağrılarında en az %50 oranında azalma gerçekleşti. 26 ve 52 haftada da aynı bulgular ortaya çıktı. Bunun yanı sıra, omurga manipülasyonu grubu, ilaç tedavisi grubuna oranla daha geniş bir küresel gelişim, katılımcı memnuniyeti ve işlevsellik bildirdi. Eğitimli ev egzersizleri de verili haftalar süresince omurga manipülasyonu ile neredeyse eşdeğer oranda etkiliydi.
Boyun ağrısıyla, omurga manipülasyonu, ev egzersizleri ya da ilaç kullanımı gibi invazif olmayan yöntemler ile başa çıkma üzerine günümüzde çok az çalışma bulunuyor. Araştırmacılara göre, bu çalışmadan elde edilen bulgular hem omurga manipülasyonunun hem de ev egzersizinin, boyun ağrısını yenmede geçerli tedavi seçenekleri olabileceğini vurguluyor.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye