Tüm Hayatınız İçin Bahar Temizliği

Bahar aylarına girdiğimiz bu günler hayatımızı yenilemek için enerji ve fırsat sunar.

Tüm Hayatınız İçin Bahar Temizliği

Bahar aylarına girdiğimiz bu günler hayatımızı yenilemek için enerji ve fırsat sunar. Yapabileceğiniz şeylerden biri kendinizi bu yeni mevsimin getirdiklerine açmaktır. Bahar genellikle fitness seviyemizi artırmak, daha çok açık hava aktivitesine katılmak ve daha sağlıklı yemek konusunda bize ilham verir. Organize olursanız kendinizi bu gibi değişiklikler için hazır hale getirirsiniz.

Karmaşıklık kış boyunca birikir ve bizi ileri gitmekten alıkoyar. Enerjiyi tıkar, yaratıcılığı azaltır ve bizi aşağı çeker. Evinizde, arabanızda, ofisinizde, çantanızda, bilgisayarınızda ne kadar çok şey varsa, bunlara o kadar enerji bağlamış olursunuz. Organize olmak, karmaşayı çözmek sizi daha fiziksel, duygusal ve ruhani bir bölgeye sokarak bu baharın yeniliklerine açacaktır.

Eleyin ve Atın
Bu prensibi yaşadığınız her yere uygulayabilir veya bir seferde bir odayı halledebilirsiniz. Neye sahip olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu değerlendirin. 80/20 prensibini unutmayın. Aslında hayatımızın %80’inde kullandığımız şeyler, eşyalarımızın sadece %20’sidir. Diğer %80’ine pek ihtiyacımız yoktur. Neye ihtiyacınız olmadığı veya neyin size zevk vermediğini bulun ve ihtiyacı olan birine verin. 

İşleyişi Kolaylaştırın
Eleme sürecinden sonra eşyaların derli toplu kalması için bir sistem geliştirin. Durumunuza en uygun ve uygulamaktan çekinmeyeceğiniz bir sistem kurmaya çalışın. Bazı seçenekler arasında sepetler, dosyalar, kutular veya bölme aparatları yer alır. Eşyaları organize ederken en çok kullandığınızın en kolay erişilebilir olmasına dikkat edin. Örneğin kıyafetleri mevsime göre düzenleyin. Yazlık kıyafetleri öne çıkarırken kışlıkları ayrı bir yerde saklayın. Eşyaları işleve göre de gruplandırabilirsiniz. Evde istasyonlar yaratabilirsiniz. Mesele evde spor yapıyorsanız, spor eşyaları ve havluları bulunduran bir köşe gibi.

Bağış Kutusu Bulundurun
Artık istemediğiniz şeyleri biriktirdiğiniz bir kutu veya çanta bulundurun. Bunları yıl boyu çekmeceler veya dolaplarda biriktirmektense ayrı bir şekilde toplayın ve yıl boyunca birikenleri baharda, bahar temizliğinin bir parçası olarak ihtiyacı olan birine verin. Küçük ev aletleri gibi bağışlanan şeyleri evinizden gelip alacak hayır kurumlarını da araştırabilirsiniz.

Karmaşa Noktalarını Yok Edin
Düz yüzeyler, arabanın arka koltuğu, bazen çantalar tüm ihtiyaç duyulmayan şeylerin biriktiği bir nokta olabilir. Faturalar ve diğer belgeler, dikkat edilmediğinde çok hızlı birikirler. Bunları geldikçe ele alacağınız bir sistem oturtun. Her hafta birkaç dakika ayırmanız bile karışıp dağılmalarına engel olacaktır. Mümkün olduğunca dijital ortama geçin ve dijital olarak bunları dosyalayın. Bunları yaptıktan sonra kendinizi çok daha hafif, enerjik, motive hissedeceksiniz.

Evinizin Enerjisini İyileştirin
Mobilyaların yerini değiştirin. Bir ev bitkisi alın. Yüksek tempolu müzikler çalın. Birkaç dakika bile olsa pencerenizi açın. Mandalina ve nane esansiyel yağlarını eve yayın. Bu bahar daha mutlu ve sağlıklı bir insan olmak için eve yeni enerjiyi davet edin. İlkbahar başını ev ve çalışma ortamlarınızı organize etmek için kullanırsanız amaçladığınız sağlık, iyilik hedeflerine ulaşmanız kolaylaşacaktır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye