En İyi Ev Nemlendiricileri

Mutfakta hazırlayacağınız tariflerle cildinizi nemlendirecek mükemmel karışımlar elde edebilirsiniz.

En İyi Ev Nemlendiricileri

Mutfakta hazırlayacağınız tariflerle cildinizi nemlendirecek mükemmel karışımlar elde edebilirsiniz. Bu karışımlar cildinizi, kimyasallar olmadan yumuşak ve ışıltılı bir hale getirirler. Üstelik çoğu kremden de daha ucuza gelecektir.

1- Ayran
Ayranda hidroksi asitlerden biri olan laktik asit bulunur. Eğer nemlendirici losyonları incelemekle yeterince vakit geçirdiyseniz içindekiler listesinde mutlaka alfa hidroksi asitleri ve beta hidroksi asitleri görmüşsünüzdür. Bu bileşikler cildin ölü tabakasını alırlar, ölü ve kuru hücreleri uzaklaştırarak cildin daha taze, genç ve nemli görünmesini sağlarlar. 

Temiz bir bezi soğuk ayrana veya soğuk süte batırın. Daha sonra kuru veya tahriş olmuş cildin üstünde 5 dakika boyunca bekletin. Nazikçe durularsanız laktik asidin bir kısmı yüzünüzde kalarak fayda göstermeye devam eder. 

2- Karite Yağı (Shea Butter)
Antik zamanlardan beri nemlendirici olarak kullanılan bu yağ, shea ağacının meyvelerinin içindeki yemişlerden elde edilen bir yağdır. Karite yağı bol bol A vitamini içerir. A vitamini cildin üst katmanlarındaki doğal yağlarla aynı işlevi görür. Vitamin kuru cildi, egzamayı, dermatiti, güneş yanığını ve böcek ısırıklarını rahatlatabilir. Karite yağında cilt dostu F vitamini de bolca bulunur. Bu vitamindeki yağ asitleri normal hücre büyümesini destekler ve cildin canlı görünmesini sağlar. Karite yağı alırken 18 aydan uzun süre beklememiş olmasına dikkat edin çünkü bu süreden daha eski ürünler etkisini yitirebilir.

3- Zeytinyağı
Tansiyonu düşürür, kolesterolü azaltır, kalp krizi riskini aşağı çeker ve bazı kanser türleriyle savaşır. Vücudun içindeki bunlar ve birçok diğer faydasının yanında zeytinyağı cildin dışından da çok etkilidir ve kuru cildi nemlendirir. Küçük miktarlarda kuruyan cilt bölgelerine değdirebilir veya banyo suyunuza bir miktar zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı doğal olarak cildimizde bulunan linoleik asit adlı bir maddeyi içerir. Bu lipit, cildin su kaybetmesini önleyen bir bariyer oluşturur ve sadece gıdalardan alınabilir. 

4- Avokado
Avokadodaki yağ içeriği korneositlerin arasındaki boşlukları kayganlaştırır. Bu hücreler cildin en dış tabakasını oluşturan düzleşmiş hücrelerdir. Aynı zamanda cilt tarafından emilme oranı da çok yüksektir. Avokadolarda bolca yağ, A, D, E vitaminleri bulunur. E vitamini cildin nemi tutmasını ve kırışıklıkların azalmasını sağlar. Kullanımı için bir miktar ezilmiş avokadoyu cildin problemli bölgelerine koyup 10 – 15 dakika bekleyebilir sonra durulayabilirsiniz.

5- Bal
Lezzetli olmasının yanında balın cildiniz için faydaları çoktur. Havadan kaptığı su moleküllerini cildinize iletecek şekilde davranır ve nemli olmasını sağlar. Ayrıca antiseptik, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu da yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcıdır. Kullanımı için iki çorba kaşığı balı eşit miktarda su ile seyreltin. Sonra 6 çorba kaşığı daha su katın. Cilde uygulayın ve 10 dakika sonra durulayın.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye