AIDS Hastalarında Masaj Terapisi

Masajın AIDS veya HIV vakalarında fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları mevcuttur.

AIDS Hastalarında Masaj Terapisi

Masajın AIDS veya HIV hastalarında ciddi faydaları olabilir. Fiziksel faydaları iyileştirilmiş dolaşım, kanın ve lenf sıvısının daha iyi süzülmesi, kasların rahatlaması ve eklem hareketlerinde gelişmedir. Zihinsel faydalarıyla beraber duygusal olarak da stresin azalması ve kişinin kendini daha iyi hissetmesi gibi etkileri vardır. Amerikan Masaj Terapisi Birliği başkanı Robert King’e göre masaj ölüm ve mutsuzlukla ilgili duygulardan kurtulmaya yardımcı ve günlük hayatta sarılmayı ve dokunmayı teşvik eden bir ortam sağlar. Aynı zamanda şefkatli bir masajdan sonra kişinin özsaygı ve özgüveniyle ilgili gelişme de görülmektedir. Kişinin yalnızlık ve izole olma hissi yıkılmış olur.

Masaj terapisi sonucu stresin azaltılması bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Miami Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmada doğal öldürücü hücre (natural killer cell) sayısında artışın ve başka bağışıklık sistemi gelişmelerinin masaj terapisiyle doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür.

Masajın, AIDS vakalarında bariz faydalarına rağmen, her zaman bu fırsatı bulmak mümkün olmaz. AIDS’in nasıl bulaştığı ile ilgili korku, cehalet ve yanlış bilgiler sebebiyle, AIDS hastası kişiler genellikle toplumdan dışlanmanın getirdiği duygularla yaşamak zorundadırlar. Sonuç olarak, hastalık teşhisi konulur konulmaz, dokunmak hayatlarından ilk çıkan şey olur.

AIDS hastalarında masaj terapisiyle ilgili dikkate alınması gereken bir konu vardır. AIDS hastaları masaj konusunda genellikle özel koşullara ihtiyaç duyar. Böbreküstü bezlerinin aşırı uyarılmaması ve bu sebeple bağışıklık sistemini zorlamaması için masaj çok derin ya da çok hızlı olmamalıdır. Masajı yapan kişi nazikçe dokunmalı ve duruş bozukluklarıyla ilgilenmektense rahatlatma ve konfora odaklanmalıdır. Masaj, kanser vakalarında her zaman ters etki yaratabilir (kontrendike olabilir) ve akciğerle ilgili zatürre gibi durumları olan kişilerin etkilenmiş bölgelerinde ovma yerine hafif vuruşlar tercih edilmelidir. AIDS hastası veya HIV pozitif kişilerin kendi durumları ve duygusal halleriyle ilgilenmekte tecrübeli, lisanslı bir masaj terapisti bulmaları da ayrıca önemlidir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye