Cilt İçin Vitaminlerin Alfabesi

Cildinizin hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu ve bu vitaminleri cildinize nasıl sağlayabileceğinizi görelim.

Cilt İçin Vitaminlerin Alfabesi

Aldığınız besin maddelerinden cildinizin yeterince yararlanamıyor olması önemli bir ihtimaldir. Cildinizin hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu ve bu vitaminleri cildinize nasıl sağlayabileceğinizi görelim.

A
Retinol, retinil palmitat ve retinaldehid, A vitaminin türleridir. Bunlar kolajen üretimini canlandırır, gözenekleri açar, renk bozulmasını en aza indirir ve ince çizgilere karşı savaşırlar. Retinol aralarında en popüler olanıdır ancak cildi tahriş etme ihtimali vardır. Retinaldehid ise en aktif olan A vitamini türüdür ve çoğu cilt tipinde faydalı olur. Akne problemi olan kişilerin bolca A vitamini alması veya türlerini içeren topikal ürünleri kullanması önerilir. Vitamin deri dokularını yenilediğinden ciltteki yaraları ve çizikleri iyileştirme açısından iyidir.

A vitamini açısından iyi kaynaklar arasında yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, süt, havuç, kabak, karaciğer bulunur. A vitamini türlerinden içeren topikal ürünler de cilde uygulanabilir.

B
B vitamini grubu içinde birçok farklı ancak ilişkili vitamin bulunur. Özellikle ikisine dikkat etmek gerekir: B3 vitamini (niasinamid) cildin bağışıklık hücrelerini korur, dış tabaklarını güçlendirir, pigmentasyonu kontrol altına alır ve elastisiteyi artırırken, B5 vitamini ise nemlendirir ve enflamatuar karşıtı bir madde olarak görev alır. B1 vitamini de vücuttaki dolaşımı iyileştirdiğinden cilde parlaklık vermektedir. Yumurta sarısı, yemiş ve kuru üzüm iyi B1 vitamini kaynaklarıdır. B3 vitamini ise domates, brokoli ve havuçta bolca bulunur. 

C
L-askorbik asit bir C vitamini türüdür, kolajen üretiminde ve pigmentasyonda görev alır. Yağda çözünen askorbik asit içeren formüle sahip cilt ürünleri kullanılmalıdır çünkü kolay bozulmazlar, antioksidan özelliğe sahiptirler, kolajen üretimini canlandırır ve nemlendirme sağlarlar. Besinler kaynaklar olarak askorbik asit portakalda, kivide, guava meyvesinde, kavunda, çilekte, ananasta, turunçgillerde ve domateste bulunur. 

D
D vitamini vücuda cilt tarafından sağlanır ve kemikler ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu vitaminin eksikliği sık görülse de güneş kremi kullanmak yine de tavsiye edilir. Provitamin D içeren güneş kremleri tercih edilebilir. Bunlar güneş tarafından aktive edilince ciltte D vitamini seviyelerini artırırlar. 

E
E vitamininin sekiz türü ciltte güçlü antioksidanlar olarak görev alır ve cilt kanserine karşı savaşarak pigmentasyonu da kontrol ederler. İyi bir topikal antioksidan sekiz E vitamini türünün hepsini içermelidir: alfa, beta, gamma ve delta tokoferoller ve tokotrienoller. İyi E vitamini kaynakları arasında zeytin, ay çekirdeği, yer fıstığı, badem, buğday ruşeymi ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

F vitamini cildin kendi esansiyel yağ asitlerinin toplam adıdır. Bunlar cildin elastik ve yumuşak olmasını sağlarlar. En önemlileri gama-linoleik asit ve linoleik asittir. Kaliteli bir nemlendirici ürün bunların ikisini de içermelidir. Hodan yağı formunda bulunmaları daha da iyidir, çünkü bu yağ doğanın esansiyel yağ asitleri açısından en zengin kaynağıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye