Yoğurt Yağları Yakmanıza ve Kilo Kaybetmenize Yardımcı Oluyor!

Yoğurt sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırabilir, daha fazla kilo verebilir ve özellikle göbek bölgenizdeki yağları eritebilirsiniz.

Yoğurt Yağları Yakmanıza ve Kilo Kaybetmenize Yardımcı Oluyor!

Diyetinize ekleyeceğiniz yağsız yoğurt sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırabilir, daha fazla kilo verebilir ve özellikle göbek bölgenizdeki yağları eritebilirsiniz. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar yoğurdun daha hızlı kilo vermenize yardımcı olduğu gibi kilo verirken kas kitlenizi korumanızı da sağladığını gösteriyor! 

Bu makalemizde yoğurdun kilo kaybetmeye olan katkısıyla ilgili yapılmış olan ve sonuçları "International Journal of Obesity” adlı bilimsel tıp dergisinin 2005 yılı nisan ayı sayısında yayımlanan bir bilimsel araştırmanın verilerini sizlerle paylaşacağız.

Araştırmacılar, günde üç kez yağsız yoğurt tüketen obez yetişkinlerin, tüketmeyenlere oranla %22 daha fazla kilo verdiğini ve %61 oranında daha fazla vücut yağından kaybettiklerini tespit etmişlerdir. 
Bununla beraber özellikle yoğurdun mide ve karın çevresindeki yağları daha hızlı yaktığı görülmüştür. Yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla karın çevresindeki yağları yakma oranının %81 daha fazla olduğu görülmüştür.

Tennessee Üniversitesi’nde profesör olan Michael Zemel, yoğurt tüketen kişilerin sadece daha fazla kilo kaybedip yağ yakmakla kalmadığını, aynı zamanda bu kişilerin, tüketmeyenlere göre yağsız kas kitlesini iki kat fazla koruduğunu söylüyor. Bunun oldukça önemli olduğunu vurgulayan profesör Zemel, diyet yaparken en istenmeyen durumlardan birinin vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için yağ yerine kasların kullanılarak yakılması olduğunu belirtiyor. Fakat araştırmaya katılan ve yoğurt tüketen kişilerde böyle bir problem görülmediğini belirten araştırmacı, vücutta kas kitlesi ne kadar fazla olursa o oranda fazla kalori harcanacağını yani çok daha kolay kilo verilebileceğini söylüyor. Araştırmacılar yoğurdun yağları yakmadaki etkinliğinin içerdiği yüksek kalsiyum ve protein oranlarına bağlı olabileceğini düşünüyorlar.

Yapılan bilimsel araştırmada, araştırmaya 34 obez sağlıklı yetişkin katılmıştır. Bu katılımcılar iki gruba bölünerek her iki gruba da mevcut diyetlerinden 500 kalori daha az olacak şekilde yeni bir diyet düzenlemesi yapılmıştır. 

İlk gruba 12 hafta boyunca günde üç kez 90 gr. yağsız yoğurt verilmiş ve bu gruptakiler toplamda 1100 mg. kalsiyum almışlardır. Diğer gruba ise günde sadece 1 kez süt ürünleri tüketmesi tavsiye edilerek, bu gruptakiler ise günde 400-500 mg arası kalsiyum tüketmiştirler ve 12 hafta boyunca bu diyete sadık kalmışlardır. Daha önce de bahsedildiği gibi her iki gruba da günlük tükettikleri kalori miktarından 500 kalori daha az olacak şekilde yeni bir diyet önerilmiştir.

Tahmin edildiği gibi 12 haftanın sonucunda, kalori kısıtlaması nedeniyle her iki grup da kilo kaybetmiştir. Fakat az yoğurt tüketen grup ortalama 5 kilo kaybetmesine karşın, daha fazla yoğurt tüketen grubun 6 kilo 300 gramdan daha fazla kilo kaybettikleri görülmüştür. Bununla beraber yoğurt tüketen grubun bel çevresindeki yağların, diğer gruba kıyasla %81 daha fazla azaldığı görülmüştür. Ayrıca hatırlatmak gerekiyor ki bel çevresindeki yağlar, en tehlikeli yağ birikimleri olup kalp hastalıkları, diyabet, inme ve bazı kanser türlerinin görülme risklerinin artmasına neden olmaktadır.

Georgia Üniversitesi’nde görevli Ruth Harris, araştırmanın sonuçlarının son derece çarpıcı olduğunu vurgulayarak yoğurdun yağların yakılmasını sağlayan mekanizmasının daha deteylı olarak araştırılması gerektiğini söylüyor. Bununla beraber yoğurdun içinde yer alan ve yağ yakımını tetikleyici maddelerin kalsiyum ve süt ürünleri kaynaklı proteinler olduğu düşünülüyor.
 
Eğer siz de diyet yaparken zahmetsiz bir şekilde daha fazla yağ yakmak ve kas kitlenizi korumak istiyorsanız, günde üç kez 90 gr. yağsız yoğurt tüketerek daha fazla kilo verebilirsiniz. Özellikle bel ve karın bölgenizdeki fazlalıklardan şikayetçiyseniz, yoğurt sayesinde bu inatçı fazlalıklardan çok daha kolay kurtulacağınızı göreceksiniz. Üstelik yoğurdunuzun içerisine katacağınız taze meyvelerle hem lezzetli hem sağlıklı hem de sizi yok tutacak bir ara öğün keyfi yaşayabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye