Saç Bakım Ürünlerini Evinizde Yapın

Parlak ve sağlıklı saçlara evinizdeki ürünlerle kavuşabilirsiniz.

Saç Bakım Ürünlerini Evinizde Yapın

Saçınız için çok faydalı bakım ürünlerini kendi evinizde yapmanız mümkün. Hem ticari ürünlerden çok daha ucuz, hem de içerik olarak çok daha doğal ve toksik maddeler içermeyen çözümleri mutfağınızda oluşturabilirsiniz. Bu şekilde yapabileceğiniz şampuanlar, kremler ve saç maskeleri, kafa derisinin ve saçın nemlenmesine, beslenmesine ve canlanmasına yardımcı olacaktır. 

Baharatlardan Saç Maskesi
1 çay kaşığı Triphala tozu, 1 yemek kaşığı Aloe Vera jel ve bir miktar su karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Islak saça ve kafa derisine uygulanır. 20 dakika beklettikten sonra, durulanır.

Doğal Susam Yağı
Kuru saçlara sahip olan kişiler saçların kırılmış uçlarına doğal susam yağı veya zeytinyağı sürebilir. Saçlar bir duş bonesi veya plastik torba içinde en az 45 dakika veya gece boyu bekletilir. Güzelce şampuanlanıp durulanır.

Bira
Duştan önce çeyrek bardak yüksek kaliteli, organik bira ile saç ıslatılır. 15 dakika beklenir, sonrasında şampuan ile yıkanıp durulanır.

Kabartma Tozu
Saçı haftada bir kabartma tozu ile yıkamak, hafta boyu saça yapışan şekillendirici ürün kalıntıları ve kimyasal birikintileri temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saçı parlatmaya, hatta hafifletmeye de yarayabilir. Kullanımı normal şampuanlama esnasında saça 1 çorba kaşığı kabartma tozu dökmek şeklindedir.

Sandalağacı Tozu Maskesi
2 çay kaşığı organik sandalağacı tozunu, 3 çay kaşığı misket limon suyuna ekleyin. Yaz ayları için son derece ferahlatıcı bir saç maskesi elde edeceksiniz. Sandalağacı tozunu, meyankökü tozuyla değiştirebilir veya ikisini birden kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı
Sıcak hindistan cevizi yağı, kuru saçları nemlendirir. Az miktarda ılık hindistan cevizi yağı masajla saç derisine ve uçlara yedirilir. Saç kapatılıp, 30 dakika beklenir. Sonrasında güzelce yıkanır ve durulanır.

Biberiye Özü Yağı
Biberiye özü yağı düğümlenmiş saçları çözmek için birebirdir. Birkaç damlası avuca damlatılır, sonra parmaklar karışmış saçların içinden geçirilir. Aynı etki, yağı tarağa damlatarak da elde edilebilir.

Hint Yağı
Saçın hacmini artırmak için 2 çay kaşığı hintyağı, 1 yumurtanın beyazına eklenir. Karışım ıslak saç ve kafa derisine masajla yedirilir. 25 dakika beklenir ve durulanır.

Sağlıklı saçlar için göz önünde bulundurulması gereken diğer öneriler şunlardır:
  • Aşırı temizlemek iyi değildir. Saçın sağlıklı olması için temiz olması gerekse de çok fazla yıkamak saçı doğal yağlarından ayıracak ve kurutacaktır. Bu sebeple saç iki günde veya üç günde bir yıkanmalıdır. 
  • Organik gıdalar yiyip içmek vücuda olduğu kadar saça da faydalıdır. Kimyasal ve koruyucu içeren işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. 
  • Temizlik ve bakım için doğal saç ürünleri tercih edilmelidir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye