Cilt Güzelliğinde Uygun Bütçe İçin Mutfağa Girin

Cildimize sürdüğümüz tüm kozmetik kimyasalların %60’ı kan akışına geçer.

Cilt Güzelliğinde Uygun Bütçe İçin Mutfağa Girin

Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organımızdır ve hem bir bariyer olarak hem de atıkların atıldığı bir sistem olarak çalışır. Gözenekli ve geçirgendir, bu sebeple vücudun boşaltım süreçlerine yardım ederken üstüne sürdüğümüz maddeleri emme özelliği gösterir.

Kozmetik şirketleri cilt problemlerini kısa sürede çözmeyi, iki haftada mükemmel bir cilde ulaşmayı vaat etse de ürünleri alerjenler, hormonları bozan kimyasallar ve cilt sorunlarını iyileştireceğine kötüleştiren tahriş edici maddeler bulundurur. Çalışmalara göre cildimize sürdüğümüz tüm kozmetik kimyasalların %60’ı kan akışına geçer. 

Edinilecek iyi bir alışkanlık cilt bakımı ürünleri almadan önce etiketlerini bilinçli bir şekilde okumaktır. Yemek istemeyeceğiniz bir şeyi cildinize de sürmemelisiniz. Cildinizi mutfakta bulabileceğiniz ürünlerle hem içten hem de dıştan güzelleştirmek mümkündür. Böylece bütçenizde de ciddi bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Su için
Başka hiçbir şey yapamazsanız bile yeterince su içmek cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Her güne ılık, arıtılmış su içerek başlayın. İsterseniz içine biraz da taze limon suyu ekleyebilirsiniz. Öğünler arasında bolca su içtiğinizden emin olun.

Sebze yiyin
Çiğ meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve cildi destekleyen bitkisel maddelerle doludur. Yeşil yapraklı sebzelere odaklanın, aşırı şekerli meyvelerden kaçının ve patates gibi nişastalı sebzeleri en aza indirin.

Süt ürünlerini, buğdayı ve şekeri bırakın
Süt ürünleri buğday ve şeker içeren gıdaları sık sık tüketmeyi istemek candida mantarının aşırı çoğaldığı anlamına gelebilir. Bu da akneyi tetikler.

Kültür ürünleri tüketin
Kültür ürünleri ve fermente ürünler (Alman lahana turşusu, kefir, kimchi gibi) bağışıklık sistemini güçlendiren ve cildi güzelleştiren probiyotiklerle doludur. Ayrıca şeker isteğini de azaltabilirler.

Suyla durulayın
Cildi temizlemek çok önemli olsa da aşırı yapmamak gerekir. Çok fazla scrub (ovalama) yapmak cildi tahriş edip döküntü olmasına yol açabilir. Buhar banyoları gözenekleri açmak ve derinlemesine temizlemek için mükemmeldir.

Çiğ bal ile temizleyin
Çiğ bal yeni favori cilt ürününüz olabilir. Cildi nazikçe temizler, ölü derileri alır ve yumuşatırken eser mineraller ve enzimlerle besler. Bakteri ve mantar karşıtı özellikleriyle akneye yatkın ciltler için mükemmeldir.

Sebze meyve ile cilt bakımı yapın
Papaya ve ananas gibi meyvelerde bulunan meyve asitleri ölü cilt hücreleri ve canlı cilt arasındaki bağları gevşetir. Ölü cilt hücrelerinin dökülmesi canlıları ortaya çıkarır, gözenekleri açar, kırışıkların ve yara izlerinin görünürlüğünü azaltır. Cilt rengine ve yaşlanma lekelerine karşı da yardımcı olabilirler. Enflamasyonu azaltmak ve güneş yanığını ferahlatmak için salatalık kabuğunu, kuru ciltler için avokadoyu deneyin.

Şekerle temizleyin
Şeker tüketilince vücut için pek iyi olmasa da dışarıdan kullanım için iyidir. Şekerle scrub yapmak tuzla scrub yapmaktan daha narindir çünkü kristallerin kenarları daha yuvarlaktır. 

Susam ve Hindistan cevizi yağıyla masaj yapın
Susam veya Hindistan cevizi yağıyla günlük tüm vücut masajı yapmak cildi besler, lenf bezlerini canlandırır ve detoksifikasyonu hızlandırır.  Ağzı yağla çalkalamak da (oil pulling) cilt güzelliğine katkıda bulunmaktadır.

Çekilmiş kahve ile scrub yapın
Kahveyi duşa girerken yanınıza alarak tüm vücudunuzu kahve taneleri ile ovabilirsiniz. Sonra sabun kullanmadan vücudunuzu suyla durulayın çünkü tanelerdeki yağlar cildinizi nemlendirir ve besler. 

Her şeyden önemlisi eğer can sıkıcı cilt problemleriniz varsa kendinize karşı nazik ve sabırlı olmayı unutmayın. Kendinizi sevmekle kendinizi iyileştirebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye