Alzheimer Tedavisinde Beslenme ve Bitkisel Tıp

Alternatif tedaviler; stresin azaltılması ve egzersizin yanı sıra beslenme değişiklikleri, ek besin desteği, bitkiler, çevresel tıp ve detoksifikasyona odaklanmaktadır.

Alzheimer Tedavisinde Beslenme ve Bitkisel Tıp

Bir doktorun bunama belirtileri gösteren bir kişiyi muayene ederken yapacağı ilk şey doğru tanı koymak ve belirtilerin arkasında neyin yattığını tespit etmektir. Kimsenin otomatik olarak Alzheimer olduğu farzedilmemelidir. Bunun altında yatan tüm olası faktörler araştırılmalıdır. Eğer doktor bir açıklama bulamıyorsa, bu durumda büyük olasılıkla Alzheimer olma durumunu değerlendirebilir. 

Alzheimer ve yaşlılık bunamasının diğer formları için geliştirilen alternatif tedaviler; stresin azaltılması ve egzersizin (zihinsel ve fiziksel) yanı sıra beslenme değişiklikleri, ek besin desteği, bitkiler, çevresel tıp ve detoksifikasyona odaklanmaktadır. 

Beslenme 
Beslenmenin zenginleştirilmesi Alzheimer hastalarına yardımcı olabilir ve beynin uzun ömürlü olmasını destekleyebilir. Genellikle, proteinler, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağların dengeli olduğu bir diyeti sürdürün. Optimal beyin diyetinde; bol miktarda organik meyve, sebze ve saf suyu tercih edilirken; işlenmiş (monosodyum glutamat ya da MSG ve aspartame, nörotoksin olduğu kanıtlanmış gıda katkılarıdır), genetik olarak değiştirilmiş ya da rafine edilmiş (şekerler ve un) gıdalardan uzak durulmalıdır. Beynin gücünü ölçülebilir şekilde azalttığından, alkol ve nikotin de tavsiye edilmemektedir. 

Serotonin, dopamin ve endorfinler gibi beynin çeşitli kimyasal habercileri; aminoasitler ile vitamin ve mineraller gibi diyetinizde bulunan diğer maddelerden üretildiğinden diyetinizdeki protein miktarı önemlidir. Arizona, Tuscon’da Beslenme Tıbbı Uzmanı olan M.D. Jhon V. Dommisse, "Beyin hücrelerinin aminoasit, vitamin ve minerallerin optimum alımına bağlı olmasının nedeni vücuttaki diğer tüm hücreler için de aynıdır - enerji ve enzimatik reaksiyonları sağlayan bu maddeler olmaksızın optimal fonksiyonlar gerçekleşemez.” demektedir.

Yalnızca optimal beyin fonksiyonları için esas olan fiber, antioksidan ve diğer besin öğelerini sağlıklı oranda sağlayan tam bir diyet yeterli değildir. Aynı zamanda pH’ı dengelemeli (asidik bir çevre nöron fonksiyonlarını inhibe etmektedir), kan şekeri seviyesini normalize etmeli ve insülin direncini korumalıdır. Hipoglisemi (düşük kan şekeri) vücudun stres yanıtını tetikleyerek beynin daha fazla kortizole maruz kalmasına neden olduğundan önemlidir.

Bitkisel Tıp
Çeşitli klinik denemelerde Ginkgo biloba’nın dolaşımı geliştirdiği ve zihinsel kapasiteyi arttırdığı gösterilmiştir. Özellikle, bitkiler serebral dolaşım, nörotransmisyon (sinir hücrelerinin enerji impulsu), serbest radikallerin neden olduğu nöron zar lezyonları ve oksijen yokluğu tehditi altındaki nöral metabolizma ile ilişkili problemlerin tedavi edilmesinde etkilidir. 1995 yılında yapılan bir çalışmada, Alzheimer hastaları 80 mg Ginkgo biloba ekstraktı ya da bir plasebo almışlardır. Ginkgo alan hastalarda kognitif fonksiyonlarda önemli gelişmeler görülmüştür -  hafıza ve dikkat süresi ek desteğin ilk ayında artmıştır.

California, Sebastopoldan M.N.I.M.H ve Amerikan Herbalistler Cemiyeti eski başkanı David L. Hoffmann, Alzheimer ve yaşlılık bunamasında ginkgo kullanımının başarısını rapor etmektedir. "Bitkiler tavsiye edilenden çok daha yüksek dozda alınmış olsalar bile oldukça güvenilirdir ve mod üzerinde faydalı etkileri olduğundan depresyona bağlı gelişen kognitif bozukluklardan muzdarip hastalar ve vasküler bozukluğu olan hastalardaki her tür bunama için klinik olarak etkili oldukları görülmüştür. Ginkgo, kognitif fonksiyonları yeni kötüleşmeye başlayan kişilerin normal yaşamlarını korumalarına yardım edebilir.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye