Hipnoterapi İBS’ye İyi Geliyor

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, hipnoterapinin irritabl bağırsak hastalığının (İBS) semptomlarını azalttığı görülmüştür.

Hipnoterapi İBS’ye İyi Geliyor

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, hipnoterapinin irritabl bağırsak hastalığının (İBS) semptomlarını azalttığı görülmüştür.

Sahlgrenska Üniveristesi’nden bir doktora öğrencisi olan Perjohan Lindfors, hazırladığı tezinin sonucunda İBS semptomlarının şiddetinin hipnoterapi ile azaltılabileceğini görmüştür. Lindfors, hipnoterapinin, İBS’ye karşı uygulanabilecek standart bir yöntem olabileceğini iddia etmektedir. 

İsveç’teki sağlık otoriteleri, İsveç halkının %10-15’inin, Avrupa ve Amerika’daki halkın ise %10-20’sinin İBS’nin farklı formlarından şikayetçi olduğunu söylemektedirler. Günümüze kadar İBS’nin sebebinin ya da tedavilerinin neler olduğu halen keşfedilememiştir.

Sahgrensk Akademisi’nde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre hipnoz, İBS için etkili ve uzun süreli bir tedavi yöntemi olabilir. Lindfors araştırmayla ilgili şunları söylemektedir: "Şu ana kadar elimizde, hipnoterapinin İBS semptomlarını azaltmada etkili olabileceğine ilişkin 4 adet araştırma mevcuttur. Üstelik bu araştırmalar çok büyük ve özel hipnoterapi merkezlerinde de yapılmamıştır. Hipnoterapi, gastrointestinal şikayetleri hafifletmekte ve yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bu nedenle hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.”

Hipnoz ile derin bir gevşeme haline giren hastaya komutlar verilerek, kendilerini zorlayan İBS semptomları ortaya çıktığında bu semptomlar üzerine odaklanarak nasıl çözecekleri ya da bunun tam tersi olarak dikkatlerini başka yöne vererek nasıl semptomlarla baş edebilecekleri telkin edilmektedir.

Sonuç olarak araştırmacılar, hipnoterapinin İBS semptomlarını kontrol altına almada etkili bir alternatif tedavi olabileceğini söylerken, hipnoterapistin başarısının da tedavinin başarısını yüksek oranda etkilediğini belirtmektedirler.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye