Bal, Yoğurt ve Meyveyle Yüz Maskesi

Nefis bir yüz maskesiyle cildiniz ışıldasın

Bal, Yoğurt ve Meyveyle Yüz Maskesi

Sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı olarak da yiyebileceğiniz yoğurt, meyveler  ve çiğ balın birkaç kaşığını ayırarak faydalı bir yüz maskesi hazırlamanız mümkün. Biraz limon suyu ve argan yağı katkısıyla cildiniz parlayacaktır.

Bu tarif tam anlamıyla bir doğal güzellik ürünüdür. Cilt bakımı sunan büyük markalardan birinin yüz maskesinin aksine, bu tarifte bulunan her malzeme yenilebilir. Hatta Fas’ta yemeklik argan yağı pişirmede kullanılır, çünkü zeytinyağının iki katı kadar E vitamini ve bolca yağ asidi içerir. Yemeklik ve kozmetik argan yağı arasındaki fark, yemeklik olanında argan çekirdeklerinin hafifçe kızartılmasıdır. Kozmetik kullanımı için organik argan çekirdekleri soğuk sıkma yöntemiyle argan yağına dönüştürülür.

Malzemeler
  • Yabanmersini, böğürtlen, ahududu veya manavınızda bulabildiğiniz küçük taneli meyveler
  • Sade yoğurt
  • Çiğ organik bal
  • Limon suyu
  • Organik argan yağı
Hazırlanışı
Bir blender yardımıyla veya elle çırparak iki çorba kaşığı yoğurdu, iki çorba kaşığı organik çiğ bal, çeyrek bardak karışık meyve ve bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Pürüzsüz olana kadar çırpın. Sonra karışıma 5 damla argan yağı ekleyin.

Uygulama
Maskeyi, temiz ve kuru yüze uygulayın. 15 dakika bekleyin ve yıkayın. Cildiniz bu malzemeleri içine emecektir.

Argan yağı %80 oranında esansiyel yağ asidi içerir. Bunlar yüzü nemlendirir ve antioksidan dolu karışık meyvelerle beraber serbest radikallere karşı savaşır. Limon suyundaki C vitamini yüzün aydınlanmasını sağlar. Yoğurt, protein, enzim ve çinko doludur. Bu sayede cildi yumuşatır ve koyu noktaları aydınlatır. Çiğ bal ise doku büyümesini teşvik eder ve nemin içerde tutulmasını sağlar. Eğer karışımdan artan olursa, cam bir kaba koyup iki gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Sonuç
Güzel, elastik ve ışıldayan bir cilt. Daha fazla nemlendirme sağlamak için birkaç damla daha argan yağı ekleyebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye