Karın Masajı, MS Hastalarında Kabızlığa Karşı Etkili Bulundu

MS hastalarında görülen semptomlardan biri olan kabızlığın üstesinden karın masajıyla daha kolay gelinebileceği keşfedilmiştir.

Karın Masajı, MS Hastalarında Kabızlığa Karşı  Etkili Bulundu

MS Society tarafından desteklenen bir araştırmanın sonucunda, MS hastalarında görülen semptomlardan biri olan kabızlığın üstesinden karın masajıyla daha kolay gelinebileceği keşfedilmiştir.

"International Journal of Nursing Studies” adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre konstipasyondan (kabızlık) şikayetçi 60 MS hastası rastgele iki gruba ayrılarak, 8 hafta boyunca bir gruba laksatif ilaçlarla (kabızlığı giderici ilaçlar) beraber karın masajı uygulanmış, diğer gruba ise sadece laksatif ilaçlar verilmiştir.

Araştırmanın sonucunda yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sayesinde elde edilen veriler, laksatif ilaçlarla beraber karın masajının da uygulandığı hasta grubunda kabızlık şiddetinin ve karın ağrısının diğer gruba kıyasla daha fazla azaldığını göstermiştir.

"MS Society” adlı grup, kabızlık gibi diğer MS semptomlarını da hafifletebilmek için yeni yollar arayışı içerisine girmişlerdir. 2008 yılında MS hastalarındaki bağırsak semptomlarını hafifletmek için yaklaşık 120.000 pound harcanmıştır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye