Ayak Mantarında Alternatif Çözümler

Doğal maddelerle ayak mantarını tedavi edebilirsiniz.

Ayak Mantarında Alternatif Çözümler

Ayak mantarı genellikle nemli ve sıcak ortamda gelişen bir cilt enfeksiyonudur. Tinea pedis mantarı parmakların arasında, ayağın üstünde veya ayak tırnaklarında büyüyebilir. Beyaz, pul pul bölgeler veya kızarıklıkların yanında yanma, kaşınma, batma veya enfeksiyon görülür.

Halka açık, nemli yerlerde çıplak ayakla dolaşmamak, ayakları hep kuru tutmak, ayak tırnaklarını kısa tutmak ayak mantarına karşı alınabilecek önlemlerdir. Eğer ayaklarınız çok terliyorsa, daha emici olan pamuklu çoraplar giymek, gün içinde çorabınızı değiştirmek ve iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemek ayak mantarına karşı önleyici olacaktır. Fakat önlemler her zaman işe yaramayabilir.

Ayak mantarı görüldüğünde uygulanabilecek doğal tedaviler şunlardır:
  1. Bir ayak banyosuna 40 damla organik çay ağacı yağı ekleyin ve ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletin. Ayakları iyice kuruladıktan sonra direk etkilenmiş olan bölgeye aynı yağ ile masaj uygulayın. Çay ağacı yağının antiseptik ve mantar karşıtı özellikleri sayesinde mantarlar yok edilir ve başka bölgelere yayılmaları önlenir. 
  2. 2 çorba kaşığı Himalaya kaya tuzu ve yarım bardak elma şırası sirkesini bir miktar sıcak suya katarak ayaklarınızı bu karışımın içinde bekletin. Bu şekilde mantarın yaşayamayacağı çok asidik bir ortam yaratılır. Ayrıca aynı çözeltiyle duştan sonra ayaklarınızı silebilirsiniz. Fakat mutlaka sonrasında ayaklarınızı iyice kurulayın. Ayakkabıların ve terliklerin içini bu çözeltiyle silerek mantarın oralarda yaşamasını önleyebilirsiniz.
  3. Taze veya ezilmiş sarımsağı ayak parmaklarınızın arasına yerleştirin ve gün boyunca orda bırakın. Daha uzun sürede benzer etkiyi elde etmek için yediklerinize sarımsak ekleyebilir veya takviye olarak alabilirsiniz.
  4. Ozonlu zeytinyağı işe temiz ve kuru ayaklarınızı her sabah ve akşam silin. Bu, 2 ila 4 günde mantarı temizler, ilerisi için de önleyici olarak kullanılabilir.
  5. Sabah çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınıza organik mısır nişastası veya karbonat serpin. Bunlar ayağın nemini emer fakat kaşıntıyı gidermez. Karbonat ayrıca ayakkabıdaki kokuyu da alacaktır.
  6. 120 gram mercanköşk ve ayağınızı kaplayacak kadar suyla çay hazırlayın. Günde iki üç kez ayaklarınızı bu sıvıya daldırın. Çayın bir hafta boyunca kullanılabileceğini söyleyen kaynaklar olsa da her gün yeniden demlemeniz tavsiye edilir.
  7. Susam ve sızma Hindistan cevizi yağının mantar karşıtı etkisi vardır ve doğrudan ayağa uygulanabilir. Temiz ve kuru ayağa günde iki kez pamuğa sürerek uygulayın.
  8. Kollodial gümüş, ayak mantarı için kullanılan bir başka devadır. Spreyle veya sürerek ayağınıza uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Spreyle sıkıp gece boyu ayağınızda da bekletebilirsiniz. 
  9. Organik Neem yağı antibakteriyel, antiseptik ve mantar karşıtı etkileri olan bir başka doğal yağdır ve zaman zaman böcek öldürücü olarak da kullanılır. Temiz ve kuru ayağa pamukla sürerek uygulayın.
  10. Organik zencefil de kullanabilirsiniz. 30 gram taze doğranmış zencefili, bir bardak kaynayan suya ekleyin ve 20 dakika kaynatın. Soğuyunca günde iki kere temiz ayağa uygulayın. Zencefilin güçlü mantar karşıtı özellikleri vardır ve ayağınıza hoş, baharatlı bir koku verir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye