Selüliti Azaltmanın 7 Doğal Yolu

Selülite karşı savaşmak için doğal yöntemleri deneyin.

Selüliti Azaltmanın 7 Doğal Yolu

Bacaklarınızda ve vücudunuzun diğer bölgelerinde cildin portakal kabuğuna benzer yapıda görünmesine sebep olan selüliti azaltmak veya önlemek için tercih edebileceğiniz doğal ipuçları vardır.

1- Bol bol antioksidan tüketin
Beslenmenize bol bol antioksidan özellikli gıdalar ekleyin. Bunların arasında akai meyvesi ve diğer küçük taneli meyveler, kırmızı ve turuncu meyveler, sebzeler, turunçgiller bulunur. Antioksidanlar serbest radikallere karşı bir numaralı savunma araçlarıdır. Serbest radikaller cilt hücrelerine zarar verirler ve selülit oluşumuna katkı sağlayabilirler.

2- Yeşili seçin
Yeşil çay içmek selülit belirtilerini azaltabilir. Yeşil çay enerji harcanmasını artırır ve kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olarak serbest radikal zararını azaltır. Günde üç bardak yeşil çay içebilirsiniz.

3- Sağlıklı yağlar tüketin
Doymuş yağlar yerine yağlı balıklar, keten tohumu, balık yağı ve yemişler gibi sağlıklı omega-3 yağlarını tercih edin. Bunlar kan dolaşımına yardımcıdır. Zayıf kan dolaşımı vücudun cilt hücrelerini besleme yeteneğini azaltır ve cilt hücrelerinin kümelenmesine sebep olarak selülit sorununu ortaya çıkarabilir.

4- Egzersiz yapın
Düzenli egzersiz mecburidir. Kalori yakar, yağı azaltır, dolaşımı canlandırır ve cildin altındaki kas tonusunu artırarak selüliti gizler. Egzersiz ayrıca lenf drenajını geliştirdiğinden toksinlerin hücrelerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Eğer bu güçsüzleşirse selülite katkıda bulunur.

5- Toksinleri bırakın
Vücutta toksinlerin birikmesi dermis tabakasını etkiler ve selülit oluşumuna katkıda bulunur. Tütün, alkol, kahve, çok fazla şeker ve kimyasal katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalar gibi toksinleri ya sınırlandırın ya da tamamen bırakın. Bolca su içtiğinizden de emin olun.

6- Bitkileri kullanın
Karahindiba yaprağı çayı vücutta su tutulmasını azaltır ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Karahindiba yaprakları salatalarda ve meyve-sebze sularında da kullanılabilir. Ginkgo biloba, ginkgo ağacının kurutulmuş yapraklarından yapılan bir bitkisel formüldür ve kan dolaşımının iyileşmesini sağlar.

7-  Cilt bakımı yapın
Kahveyle ovmak gibi harici uygulamalar dolaşımı iyileştirip selülit işaretlerini azaltabilirler. Haftada iki kez kahveyle ovma (scrub) yapın. Duşun altında cildinizi nemlendirin, suyu kapatın ve selülitten etkilenmiş bölgeleri kahve granülleri ile birkaç dakika boyunca ovun. Sonra durulayın. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye