Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Her şey: Doğal ve Ayurvedik Yöntemler

Kim sağlıklı, parlak, yumuşak ve upuzun saçlara sahip olmak istemez ki?

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Her şey: Doğal ve Ayurvedik Yöntemler

Üstelik bunlar için pahalı ürünler kullanmanıza ya da her gün kuaförünüze avuç dolusu para ödemenize de hiç gerek yok. Aksine kuaförde uygulanan boya, perma, fön vs.. gibi işlemler hem saç sağlığınızı, hem genel sağlığınızı olumsuz etkilemekle kalmıyor, ayrıca bütçenize zarar vererek, vaktinizi de çalıyor.

Gelin size kuaförde harcayacağınız değerli vaktinizden ve harcamalarınızdan tasarruf ederek, çok daha sağlıklı ve göz alıcı doğal saçlara kavuşmanızı sağlayacak sırlar verelim…

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme: 
Saça ve saç derisine dışarıdan yapılan uygulamalardan ziyade yediklerimizin daha etkili olabileceğini biliyor musunuz? Özellikle gıdalarla alınan amino asitler ve B kompleks vitaminleri, sağlıklı ve uzun saçlar için mutlaka tüketilmesi gereken besin öğeleridir. Belki de avuç avuç dökülen saçlarınızın kaynağı uyguladığınız sağlıksız diyet ve B vitamini eksikliğidir.

Proteinler ve yapıtaşları olan amino asitler, saçın temel yapısını oluşturur. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey protein tüketiminizi arttırmak olabilir. Et ürünleri, yoğurt, baklagiller ve yumurta, protein açısından zengin besinlerdir. Bunun haricinde profesyoneller, saç uzamasıyla ilgili problem yaşayan kişilere günde iki çorba kaşığı "toz lesitin gıda takviyesi” tüketmelerini tavsiye ediyorlar.

Diğer yandan vitaminler de saç sağlığını korumak ve dökülmelerini engellemek için gereklidir. Özellikle beta karoten, B-6 vitamini, inositol, folik asit ve biotin gibi B kompleks vitaminleri grubuna dahil vitaminler, sağlıklı saçlar için olmazsa olmazlardır. Vitaminler haricinde magnezyum, kükürt, çinko ve silis gibi mineraller de saçların daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına katkıda bulunurlar. Eğer tükettiğiniz gıdalarla bu vitamin ve minerallerin tümünü yeterli oranda alamadığınızı düşünüyorsanız, günlük diyetinize ekleyeceğiniz bir multivitamin-multimineral takviyesi de işinizi görecektir.

Basit Ancak Önemli İpuçları:
 • Sık dişli ve plastik taraklarınızı çöpe atın. Özellikle sık dişli taraklar saçlarınızın birbirine dolaşıp kırılmasına yol açacaktır. Plastik taraklar ise saçlarınızdaki statik elektrik yükünü arttırarak kabarmalara ve hoş olmayan bir görünüme yol açabilir. Bunun yerine doğal ağaç kabuğundan yapılmış ve seyrek dişli saç taraklarını ve fırçalarını tercih edebilirsiniz.
 • Saçlarınızı ıslakken taramayın, aksi takdirde saçlarınızda bir çok kırıklar oluşabilir.
 • Gece yatmadan önce saç diplerinize ılık lavanta yağı ile yapacağınız hafif bir masaj, saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını teşvik ederek, sağlıklı saç derisine sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Her zaman tahriş edici kimyasallar içermeyen doğal ve bitkisel kaliteli şampuanları tercih ediniz. Marketteki şampuanların %95’inden fazlasında bulunana "sodyum lauril sülfat” adlı madde saçlarınız haricinde saç derinizden emilerek sağlığınıza da zarar verebilir. Bu nedenle şampuan alırken "sodyum lauril sülfat” başta olmak üzere zararlı kimyasallar içermemesine dikkat ediniz.
 • Her gün en az 2 litre su içerek en az 8-9 saat uyuyun. Çünkü stres seviyesi az olan ve fazla uyuyan kişilerin saçları daha hızlı uzar. Saçların uykuda daha hızlı uzadığını aklınızdan çıkarmayın!
 • 1,5-2 ayda bir saçlarınızı uçlarından kestirin. Bu sayede saçlarınızın uçlarındaki kırık ve kurumuş kısım uzaklaştırılacak, saçlarınız daha sağlıklı bir görünüme kavuşacağı gibi daha hızlı bir şekilde uzamaya devam edecektir. Çünkü saç uçlarının çatallaşması ve kırılması sonucu saç uzaması durur. Ancak çatallaşmış uçlar kesildiğinde saç daha hızlı bir şekilde uzamaya devam eder.
 • Sağlıklı ve Uzun Saçlar İçin Ev Reçeteleri:
 • Soğan suyu, saç ve saç derisi sağlığını korumak için harikadır. Saç köklerine uygulayacağınız soğan suyu, yeni saçların büyümesine yardım edecektir.
 • Bir kırmızı soğanı ikiye bölerek bir küçük kap suyun içerisine atınız. Daha sonra bu karışıma 2 tarçın çubuğu ve birkaç diş sarımsak ekleyerek 15 dakika kaynatınız. Sonrasında ise elde ettiğiniz karışımı soğumaya bırakınız. Karışım soğuduktan sonra süzünüz ve elde ettiğiniz suyla 4 gün ardı ardına saçlarınızı durulayınız.
 • Üzüm çekirdeği yağı, saç uzamasını hızlandırmaktadır. Bu nedenle gece yatmadan önce saç derinize bu yağla masaj yapın ve sabah kalkınca duş alın.
 • Bir miktar aloe vera jeli ve balı karıştırarak saç derinize hafif bir masajla yediriniz. 20 dk bekledikten sonra yıkayınız.
 • Eğer patates haşlıyorsanız, haşlama suyunu atmayın. Bu suyla saçlarınızı duruladığınızda saçlarınız canlılık kazanacak ve çok daha hızlı uzayacak.
 • 1 çorba kaşığı buğday tohumu, 1 çay kaşığı toz maya, 1 çorba kaşığı soya lesitini ve 1 çorba kaşığı balı, küçük bir kase yoğurda ekleyerek karıştırınız ve 1 hafta boyunca kahvaltıdan önce tüketiniz. 1 hafta sonunda saçlarınızın daha hızlı uzadığını ve yeni çıkan saçların ne kadar canlı olduğunu göreceksiniz.
 • 1 yumurta, biraz saf sızma zeytin yağı ve 2 çorba kaşığı balı karıştırarak elde ettiğiniz bu karışımı hafif bir masajla saç derinize yediriniz. Karışımı 30 dakika saçınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
 • Biberiye suyuyla saçlarınızı duruladığınızda saçlarınızın çok daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.
 • 1 çay bardağı elma sirkesini bir büyük kase suya ekleyerek saçlarınızı bu suyla duruladığınızda saçınızdaki tüm kalıntılar arınacak, saç deriniz sağlıklı dengesine kavuşacak ve saçlarınız her zamankinden çok daha parlak olacaktır.
 • Sıcak yağ masajı, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçların çok daha çabuk uzamasını sağlayacaktır. Özellikle ısıtarak saç derinize uyguladığınız hindistan cevizi yağı saç derinizi besleyecek ve daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak hindistancevizi yağının daha iyi emilmesi için saç derinize uyguladıktan sonra 1 saat bekletmeniz gerekmektedir. 
Saç Uzamasını Hızlandıran Ayurvedik Bitkiler:
 • Bhringaraj:
Bu bitkinin Latincesi Eclipta alba olup, ayurvedada kelliği ve erken saç beyazlamasını önlemek için kullanılan en etkili bitki olarak kabul edilir. Ayrıca saç uzamasını da hızlandırır. Bu bitkiden elde edilen siyah boya, saç rengini koyulaştırmak için ve dövme boyası olarak kullanılır.
Günümüzde pek çok doğal şampuanın içeriğinde bulunan ve saç uzamasını hızlandıran bir bitkidir. Özellikle ayurvedik üç bitki olan amla, bhringaraj ve brahmi yağlarının karışımı, saç derisini ve saçı beslemek için kullanılan çok faydalı ve popüler bir karışımdır.
 • Amalaki:
Bu bitkinin Latincesi Embelica officinalis’tir. Saçın uzamasını hızlandırdığı kanıtlanmış olan bir bitkidir. Embelica officinalis’in meyvesi Amla olarak bilinmektedir. Amla meyvesi önce güneşte kurutulduktan sonra hindistancevizi yağının içerisinde, meyve küçülene kadar pişirilir. Elde edilen bu karışım soğutulduktan sonra saç derisine masaj yaparak yedirildiğinde saç uzamasını hızlandırmasının yanı sıra, erken saç beyazlamasını da önler. Eğer hindistancevizi yağı bulamadıysanız, amla meyvesini suda kaynatmanız da yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz sıvıyı süzerek mükemmel bir saç toniği elde edeceksiniz. Bu tonikle saçlarınızı duştan sonra düzenli olarak duruladığınızda, saçlarınızın parlaklığının sırrını herkes merak edecek.
 • Triphala:
Triphala, bir bitki olmaktan ziyade üç farklı bitkinin birbiriyle sinerjistik karışımına verilen addır. Triphala; Haritaki (Terminalia chebula), Amalaki (Embelica officinalis) ve Vibhitaki (Terminalia belirica) adlı bitkilerden elde edilen bir karışımdır. Bu karışım Ayurveda’da pek çok hastalığın devası olarak bilinmesinin haricinde, her gün düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini engeller. Bunun haricinde saf bir bitkisel yağla karıştırılıp ısıtıldıktan sonra saç derisine masaj yapılarak da uygulanabilir.
 • Deniz Yosunu Ekstresi:
Deniz yosunları bir çok esansiyel amino asit, mineral ve vitamin içerdiği için gıda takviyesi olarak kullanılmasının yanısıra, cilt ve saç bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca antioksidan olarak iş görerek saç ve saç derisindeki hasarları gidermek amacıyla da kullanılmaktadır.
 • Aloe vera:
Aloe veradan elde edilen jel iyi bir antioksidan, nemlendirici, besleyici, tahriş ve iltihap giderici olarak bilinir. Saç derisine masaj yapılarak uygulandığında bir çok saç derisi hastalığına iyi geldiği gibi, saç derisinin pH’ını dengelemeye yarar. Bunun haricinde nemi saç derisine ve saç tellerine hapsederek, parlak, sağlıklı ve yumuşak saçlara kavuşmanıza yardım eder. Saç kepeklenmesi ve kelliğe karşı üretilen ürünlerin içeriğinde de yer alır.
 • Ginko Biloba:
Ginko biloba beyin ve ciltteki kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle pek çok hastalığa karşı kullanılan oldukça popüler bir bitkidir. Bir çok herbalist bu bitkinin ciltteki kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle saç foliküllerini besleyeceğini ve bu nedenle saç dökülmelerinin önüne geçilebileceğini düşünmektedir.
 • Yeşil Çay:
Herbalistler, günde birkaç fincan yeşil çay tüketmenin, erkek tipi kelliğin önüne geçmek için yardımcı olabileceğini söylemektedir. Yeşil çayın sağlığımıza olan diğer sayısız faydalarını da göz önüne aldığımızda, yeşil çay tüketmenin sağlığımızı ve güzelliğimizi korumak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri olduğunu görebiliriz.
 • Panax ginseng:
Asya’da yüzyıllardan beri kullanılan ve mucize bitki olarak bilinen Panax ginseng’in, dolaşım hızını arttırdığı ve hücresel metabolizmayı düzenlediği bilinmektedir. Birçok şampuan ve saç toniğinde kullanılan Ginseng ekstresi saçları beslemek ve güçlendirmek için birebir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye