Ayak Banyolarıyla Canlanın

Farklı bitkiler ve baharatlar sayesinde ayak banyoları türlü sorunlara çözüm olabilir.

Ayak Banyolarıyla Canlanın

Ayak masajı oldukça faydalı olsa da ayak banyoları da tüm vücut sistemi için tazeleyici ve canlandırıcıdır. Hindistan gibi sıcak ve tozlu ülkelerde el, yüz ve ayak banyoları uyandıktan sonra, yemek veya meditasyondan önce, uykudan önce, ne zaman kendinizi canlandırmak isterseniz veya tam bir banyo veya duş almak mümkün olmadığında tavsiye edilir.

Farklı amaçlar için farklı banyo hazırlıkları mevcuttur. Öncelikle ayaklar içine konulduğunda suyun bileklere kadar kaplayacağı bir kap edinilir.

Serinlemek ve Sakinleşmek İçin
Bir avuç sandal ağacı tozu veya birkaç damla sandal ağacı esansiyel yağı ile soğuk bir ayak banyosu hazırlanır. Ayaklar içine daldırılır. Bu banyo tüm vücudu serinletir ve zihni günün sorunlarından uzaklaştırır. Sıcak bir yaz gecesinde huzurlu bir uyku için çok yardımcı olur.

Dinçleştirmek İçin
Her birinden bir avuç olacak şekilde ezilmiş ardıç meyvesi, biberiye ve lavanta alın. Bunları yarım litre kaynar suda demlendirin, 10 dakika sonra süzün ve sıcak bir ayak banyosuna ekleyin.

Koku Gidermek İçin
Her birinden avuç içinden biraz az olacak şekilde adaçayı, kekik, lavanta, mercanköşk, defne yaprağı ve bir çorba kaşığı kaya tuzunu karıştırın ve yarım litre kaynar suda demlendirin. Süzün ve ılık ayak banyonuza ekleyin. Bitkileri içinde bırakırsanız kokuyu gidermek için daha keskin bir aroması olacaktır. 

Ağır Bir Nezle İçin
Sıcak bir ayak banyosu hazırlayıp 1 ya da 2 avuç, toz zencefil veya hardal ekleyin. Rendelenmiş taze zencefil veya zencefil esansiyel yağı da kullanılabilir. Parlak kırmızı olana kadar ayakları karışımın içinde tutun. Hafif havlu darbeleriyle kurulayın ve ılık çoraplar giyin. Bu prosedür tüm vücudu ısıtır ve baştaki mukusu ve sıkışıklığı akıtır. 

Çok Sıcak Ayaklar İçin
Bu durum için kına yaprağı tozu ve sirke veya limon suyundan hazırlanmış bir lapa kullanılır. (Uyarı: Kına ayağınıza turuncu renk verir. Hindistan ve Kuzey Afrika’da turuncu avuç içleri ve ayak tabanları sıkça görülür. Aynı zamanda ayağa bhringaraj yağıyla masaj yapmak da oldukça serinleticidir. 

Huzurlu Bir Uyku İçin
Ayaklara ılık susam yağı veya ghee (saf yağ) ile masaj yapın. Sonra ayakları zencefil gibi ısıtıcı bitkiler veya baharatlarla hazırlanmış sıcak bir bitkisel ayak banyosuna daldırın. 

Cildi İyileştirmek İçin
İyice demlenmiş kadife çiçeği ile ılık bir ayak banyosu hazırlanır.

Sert Cilt İçin
Ayaklara susam yağıyla masaj yapın, sonra hardal veya zencefille hazırlanmış sıcak bir ayak banyosuna daldırın. Karışımı bir çay kaşığı toz zencefil veya hardalı, yarım litre suya ekleyerek hazırlayın ve banyoya ekleyin. Ayakların parlak kırmızı olmasını bekleyin, sonra lif veya ponza taşı ile ovun. Çatlamış topuklar için Hindistan cevizi ve süt karışımıyla hazırlayacağınız macunla masaj yapın veya Hint yağı lapası uygulayın.

Terli Ayaklar İçin
Ayaklarınızı eşit miktarda lavanta, adaçayı, ardıç ve selvi esansiyel yağları içeren ılık suya daldırın. Her 1.25 litre suya 6 – 9 damla yağ kullanın.

Yorgun Ayaklar İçin
Ardıç, biberiye ve lavanta esansiyel yağlarının bulunduğu bir ayak banyosu hazırlayın. Her 1.25 litre suya 6 – 9 damla yağ kullanın.

Doğal Ayak Banyosu
Sabahın erken saatinde çiyli çimenin üstünde çıplak ayakla yürüyün. Bu, vücut ve ruh için tazeleyici ve besleyicidir. Kneipp hidroterapisinde standart bir yöntemdir ve makrobiyotik uygulamalarında kadın üreme sisteminin sağlığı için kullanılır. 

Ayakları mümkün olduğunca havadar tutmak faydalıdır. Çıplak ayak en iyisidir. Çoğu zaman bu tercih edilemese de en azından evde çıplak ayakla gezilebilir. Ayakkabılar ayağın etrafındaki enerjiyi hapseder ve uzun dönemde daha yorgun hissettirebilirler. Olumsuzluğu toplarlar bu yüzden hiçbir Hint tapınağında ayakkabı giyilmez. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye