Duaların Faydalı Olduğu Konular

Duanın işlediği biyokimyasal yol, meditasyonla aynıdır ve vücutta “rahatlama tepkisi”nin verilmesini sağlar.

Duaların Faydalı Olduğu Konular

Ruhaniyetle ilgili çalışma yapan kişiler, duanın kişinin kalbini ve zihnini sakinleştirdiğini söyler. Çeşitli çalışmalar duanın fiziksel vücudu da iyileştirebileceğini göstermektedir. Yıllardır araştırmalar meditasyon ve fiziksel sağlık arasında güçlü ilişkileri belgelemiştir. 2011 tarihli bir araştırmaya göre 8 hafta boyunca günde 30 dakika meditasyon yapan kişilerin beyninde gri madde yoğunluğu değişmiştir. 1999 tarihli bir raporda transandantal meditasyon sırasında, hipertansiyon gelişiminde rol oynayan toplam periferik direncin düştüğü açıklanmıştır. En etkili çalışmalardan birinde yarısı meditasyon yapan yarısı yapmayan 38 kişinin genleri incelenmiştir. Stresle alakalı hastalıklarla ilgili genler iki grupta farklı şekilde davranmaktadır. 

Peki meditasyon duayla nasıl ilişkilidir? Duanın işlediği biyokimyasal yol, meditasyonla aynıdır ve vücutta "rahatlama tepkisi”nin verilmesini sağlar. Dua etmek epinefrin ve diğer kortikosteroid habercilerini veya stres hormonları etkileyerek tansiyonu düşürebilir, kalp hızını normale indirebilir, solunum ve diğer konularla alakalı faydalar sağlar. Stres hormonları ayrıca vücudun bağışıklık sistemine doğrudan etki yapmaktadır. 

Peki sağlık başkasından gelen dualarla değişebilir mi? Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Robert Shmerling’in 2012 tarihli anketine göre doktorların %85’i ruhaniyet ve duayı iyileşmede bir faktör olarak kabul etmektedir. Dua kişilere farklı yollarla destek olabilir.

Dualar bizi başkalarına bağlar:
1999’da A.B.D.’de bir acil serviste bulunan yaklaşık 1000 hasta için dua edilmiştir. Doktorlar da hastalar da kendileri için dua edilen hastaların kim olduklarını bilmemesine rağmen dua edilen kişilerin iyileşme süresi daha kısa görülmüştür. Siz de birinin sizin için veya sevdikleri biri için dua ettiğini duymuşsunuzdur. Bunun illaki dini bir ritüelle yapılması gerekmez. Sadece siz hayatın zorluklarından geçerken bir başkasının düşüncelerinde olduğunuzu bildirmesinin bir şeklidir ve kişiye huzur hissi sağlar.

Dualar sizi kendinize bağlar:
Hastalık, ölüm ve değişiklik korkutucu tecrübeler olabilir. Bazen zorluklardan geçerken uyuşmuşuz gibi tam olarak o anı yaşamayabiliriz. Kendiniz veya bir başkası için dua etmek durum hakkındaki katı düşüncelerinizi aşmaya ve fiziksel vücudunuzda ne hissettiğinizin ötesine geçmeye izin verir.

Bazen duada söyleyecek şeyleri bulmakta güçlük çekilir. Kadim ve evrensel mantralar bunun için vardır ve basit bir titreşimle bilimsel olarak kanıtlanmış iyileştirici etkiler sağlarlar. Yoga’daki "om” sesi bunun bir örneğidir.

Dualar bize umut verir:
2001’de kısır olduğu düşünülen kadınlar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Başkaları yerine dua etme uygulaması alan kadınlarda hamile kalma oranı, almayanların iki katı çıkmıştır. Burada dua edilen kadınlarda umudun artması, diğerlerinin ise daha umutsuz hissetmesi olasılığı göz ardı edilemez.

Elbette bunlar yüzyıllardır mistik kişilikler tarafından söylenen şeyin bir tekrarıdır: Dua etmek yardımcı olur. En azından çaresiz hissettiğimizde ve ne yapacağımızı bilemediğimizde bize huzur verir ve bu da stres faktörlerinde önemli değişiklik yaratır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye