Doğumda Bitkiler ve Esansiyel Yağlar

Doğum sırasında kullanılabilecek çeşitli bitkiler ve homeopatik tedaviler mevcuttur.

Doğumda Bitkiler ve Esansiyel Yağlar

Bitkiler
Doğum sırasında kullanılabilecek çeşitli bitkiler ve homeopatik tedaviler mevcuttur. Sık kullanılan bazı bitkilerin arasında mavi kohoş, bethroot (Trillium erectum) ve homeopatik Calophyllum formülü bulunur. Tümü rahim kasılmalarını canlandırarak doğumu başlatmaya veya duraklayan bir doğumu tekrar başlatmaya yardımcıdır.
  • Mavi kohoş: 3-8 damla mavi kohoş tentürü bir bardak ılık su veya bitkisel çay içinde alınabilir. Kasılmalar düzenli hale gelene kadar her yarım saatte bir alın.
  • Bethroot: Bethroot tentürü Amerikan yerlileri tarafından sıkça kullanılır. Kasılmaları güçlü hale getirir. Yarım saatte bir sıcak su veya çay içinde çeyrek veya yarım çay kaşığı alın.
  • Calophyllum: Homeopatik Calophyllum 200X, iki saat boyunca yarım saatte bir alınabilir.

Hamilelik sırasında bir bitki veya homeopatik formül kullanmadan önce her zaman bir herbaliste, natüropatik doktora, ebeye veya başka bir uzmana danışılması gereklidir.

Esansiyel Yağlar
Esansiyel yağlar bazı çiçeklerden, meyvelerden ve yapraklardan çıkarılan aromatik maddelerdir. Yüksek konsantrasyonları ve deriye nüfuz edebilme yetenekleri sebebiyle çok yüksek iyileştirici güçleri vardır. Doğum sırasında bazı esansiyel yağlar anneyi rahatlatmak ve sakinleştirmek için kullanılabilir. Bir esansiyel yağın birkaç damlası, temel bir yağ ile seyreltilip, partner tarafından sırta veya karna masajla uygulanabilir. Esansiyel yağlar bir miktar sıcak suyun içine damlatılarak, difüzör yardımıyla veya pamuğa damlatıp ısıtıcının üstüne koyarak ortama yayılabilir. Lavanta, ıtır veya portakal çiçeği yağları doğumda kullanmak için mükemmeldir.
  • Lavanta sakinleştiricidir ve hafif analjezik etkisi vardır. Ayrıca dolaşımı iyileştirerek hem anneye hem de bebeğe yarar. Enflamatuar karşıtı ve antiseptik özelliklere sahiptir.
  • Itır dolaşımı canlandırmak için en iyi yağlardan biridir ve bu da rahat nefes almayı sağlar. Büzme gücüne sahip olduğundan genişlemiş dokuları sıkılaştırabilir. Bu da doğum sonrasında rahim için faydalı olmasını sağlar. Itır ayrıca bir antidepresandır ve ruh halini iyileştirici etkisiyle bilinir.
  • Portakal çiçeği sinir sistemini hedefler ve kolay nefes almayı sağlar. Sakinleştirici etkisi vardır, beyne kan ve oksijen akışını artırır. Rahatlamak için küçük miktarda kullanın çünkü yüksek dozları uyarıcıdır. Portakal çiçeği antiseptik ve antidepresandır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye