Doğumdan Sonra Seks ve Doğum Kontrolü

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 6-8 hafta beklenmesi önerilir.

Doğumdan Sonra Seks ve Doğum Kontrolü

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 6-8 hafta beklenmesi önerilir. Bazı uzmanlar erken cinsel ilişkiden dolayı rahimde enfeksiyon oluşabileceğini belirtmektedir. Ancak bir kadın ne zaman hazır hissettiğine kendisi karar verebilir. 30 yıl önce Helen Burst hemşirelik okulundan mezun olduğunda epizyotomiler sık yapılan bir prosedürdü ve dikişlerin var olmasına, perineum bölgesinin ağrılı olmasına yol açıyordu. Çoğu kadın epizyotomi sebebiyle 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmek istemiyordu. Burst’e göre bir kadın hazır hissettiğinde cinsel ilişkiye girmeye başlamalıdır.

Büyüyen göğüsler de bir kadının cinsel isteğini köreltebilir. Ancak cinsel istek yeni annelerde sıfırdan azalmışa, normalden artmışa çeşitlenmektedir. Bu konu cinsel partnerlerin iletişiminin önemli olduğu bir alandır. Depresyon, anksiyete, asabiyet, yorgunluk, ağrı, emzirme, hamilelik korkusu gibi birçok durum cinsel isteğin azalmasına yol açabilir. Bu konuda plan yapmak bazı sorunların önüne geçebilir. Birçok başka konudaki faydaları gibi uyku afrodizyak olarak da birinci sıradadır. Yeterli uyku asabiyeti azaltır ve libidoyu artırır. Yeni ebeveynler için seks ihtimali sadece iki tarafın da çok yorgun olduğu yatma zamanına denk gelebilir. Cinsel ilişkiden önce birkaç saat uyumak iyi gelebilir. Gün içinde ev dışında bir bakıcı tutmak, çiftin daha dinlek olması açısından cinsel ilişkiye girmeyi kolaylaştırabilir.

Bir kadının doğal vajinal kayganlığı bu dönemde azalabilir. Kayganlaştırıcı ürünler kullanmak cinsel ilişkide ağrıyı azaltır. İyileşen perineumu tahriş etmeyen veya büyümüş göğüslere baskı uygulamayan cinsel pozisyonlar tercih edin. Genişlemiş vajinanın Kegel egzersizleri ile zamanla sıkılaşacağını unutmayın.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için en önemli faktör sağlıklı bir ilişkidir. Ebeveynlere genellikle çocukların önce geldiği öğretilir. Ancak evliliğe veya ilişkiye zaman ayrılmazsa ortada bir aile kalmaz Çiftler zaman zaman kendi başlarına dışarı çıkmalı, birbirlerine duygusal olarak hitap etmenin yollarını bulmalıdır. Günde 10 – 15 dakika ayırıp günün olaylarını konuşmak çiftlerin bağlanması için iyi bir yoldur.

Emzirme yumurtlamayı baskılasa ve hemen yeniden hamile kalma riskini azaltsa da garantili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bebeğin emme hareketi adet dönemini ve yumurtlamayı baskılayan hormonların salgılanmasını sağlar. Ancak adet döngüsü başlamadan yumurtlamak ve doğurgan olmak mümkündür. Kullanılabilecek çeşitli etkili ve güvenli doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Bunların arasında bazal vücut sıcaklığı, servikal mukusun yapısı, rahim ağzının açıklığı gibi doğurganlık işaretlerinin değerlendirilerek günlük olarak takip edildiği doğal aile planlama yöntemi, prezervatif, spiral gibi bariyer yöntemler bulunur. Emzirirken ağızdan alınan doğum kontrol yöntemleri kullanılmamalıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye