Diyabet Tedavisinde Egzersiz ve Stres Azaltma Teknikleri

Stres kan şekeri düzeyini yükselten adrenalin ve kortizol hormonların üretimine neden olur.

Diyabet Tedavisinde Egzersiz ve Stres Azaltma Teknikleri

Stres kan şekeri düzeyini yükselten adrenalin ve kortizol hormonların üretimine neden olur. Dolayısıyla yoga, meditasyon, güdümlü görsellik, biofeedback çalışması ve masaj gibi rahatlama ve stres azaltma teknikleri şeker hastaları için tavsiye edilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan araştırma; kilo kaybı ile birlikte egzersizin diyabet geliştirme riskini yüksek risk grubundaki kişiler arasında %58 oranında azalttığını kesin olarak göstermektedir. Bu oran, metaformin adlı diyabete karşı koruduğu bilinen tek ilacın azaltma oranı olan %31’in neredeyse iki katıdır. Ayrıca, bu basit yaşam tarzı değişikliklerini yapmak ilaç ile ilgili risklerin hiçbirini taşımamaktadır. 3.000 katılımcı üzerinde yapılan çalışma; bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için günde 30 dakikalık yürüyüşün ve kilolu katılımcılarda ortalamada 7.5 kilo kaybının yeterli olduğunu göstermiştir. 

Düzenli egzersiz bir diyabet hastasının yaşam tarzında öncelikli olmalıdır, çünkü kan şekerini düşürür, kilo kontrolüne yardımcı olur, dokulara oksijen verir ve metabolik fonksiyonları uyarır. Egzersiz öncelikle yağ yakma yöntemi olarak görülse de kan şekerini stabilize etmekte de etkilidir. Kaslarınızı kuvvetli bir şekilde kullandığınızda glikoz, insülin yardımı olmadan bir enerji yakıtı olarak hücreler tarafından emilir. Böylece vücudun insülin dalgalanmaları ile şeker alımına tepki vermesi daha az muhtemeldir. Sağlıklı kan şekeri seviyesini sağlamak için tasarlanmış herhangi bir program yürüyüş, yüzme veya bisiklet gibi hafif egzersizin günlük seanslarını içermelidir.

İnsülin kullanan diyabet hastaları hipoglisemiyi önlemek için egzersizden önce kan şekeri değerini ölçmeli ve bir atıştırmalık tüketmelidir. Bu gereklidir, çünkü bir kez insülin enjeksiyonu verildiğinde insülini bir daha nötrleştirmenin herhangi bir yolu yoktur. Egzersizin bir sonucu olarak, kan şekeri seviyesi normalin altına düşse bile insülin etkisine devam edecektir. Ayrıca, herhangi bir ağır egzersiz programına başlamadan önce, tam bir kardiyovasküler inceleme için her zaman bir doktora başvurunuz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye