Hava Kirliliği Mutsuzluğa Sebep Oluyor

Araştırmalara göre hava kirliliği ve mutsuzluk arasında çift yönlü bir bağlantı mevcut.

Hava Kirliliği Mutsuzluğa Sebep Oluyor

Kanadalı araştırmacılar, hava kirliliği ve insanların mutsuzluğu arasında bir bağlantı keşfetti. International Journal of Green Economics yayınındaki detaylar hava kirliliğinin mutsuzluğa sebep olduğunu, hatta tersinin de doğru olduğunu, mutsuz insanların yaşadığı ülkelerde hava kirliliğinin arttığını gösteriyor.

Kanada, Ontario’daki Trent Üniversitesi’nden ekonomistler hava kirliliği ve vatandaşların mutluluğu arasındaki bağlantıyı incelemek için 14 Avrupa şehrini ele aldı. Byron Lew ve Mak Arvin, araştırmalarının hayat tatmininin veya hava kirliliğinin sebepleri üzerinde durmadığını sadece bu iki faktör arasındaki ilişkiyi incelediğini belirttiler.

Araştırmacılar, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Holland, Portekiz, Romanya, Rusya, İspanya ve İngiltere’deki hava kirliliğinin kayıt edilmiş verilerini incelediler. Genel kirliliğin ana sebebi, fosil yakıtların kullanımı olduğundan, kişi başına düşen karbon salınımı analiz edildi ve anket sonuçlarından çıkan vatandaşların mutluluğu verileriyle bir nedensellik bağlantısı arandı.

Sonuçlar hangi hava kirliliği seviyesinin mutsuzluğa yol açtığı veya tam tersi hakkında bir formül vermezken, daha az kirlilik için yapılacak girişimlerin insanların mutluluğu üzerinde pozitif etkileri olacağı görülüyor. Daha temiz havanın Avrupalıları ve muhtemelen dünyanın diğer yerinde yaşayan insanları daha mutlu kılması beklenebilir. Ekibe göre genel çevre kirliliği ve hava kirliliğine karşı daha güçlü ve kararlı yaklaşımlar olabilir. Aynı zamanda ülke yönetimlerinin, vatandaşları hayatlarından daha tatminkar kılacak değişiklikleri yapmaları (sağlık sistemi, eğitim sistemi, sosyal güvenlik, işyeri stresi  gibi konularda) karşılık olarak hava kirliliğinde azalmaya sebep olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye