Ananda Yoga

Ananda Yoga özellikle çakra enerjilerini kontrol etmek için asana ve pranayama kullanan klasik bir hatha yoga tarzıdır.

Ananda Yoga

Bir Hatha Yoga çeşidi olan Ananda Yoga diğer yogalara kıyasla nazik bir tarza sahiptir. Saldırgan ve aerobik hareketlerden ziyade içsel deneyimi öne çıkarır. "Bir Yogi’nin Otobiyografisi" adlı spiritüel bir klasik olan kitabın yazarı Paramhansa Yogananda’nın bizzat müridi olan Swami Kriyananda bu yoganın kurucusudur.

Ananda Yoga’nın en ayırt edici özelliklerinden biri ruhani ilerlemeyi birincil amaç edinmesidir. Amacı ruhani enerjileri, bedeni, zihni ve ruhu uyumlamak, bilinç seviyesini yükseltmek için kullanmaktır. Yoga duruşları sırasında sessiz olumlamalar (affirmation) kullanılır. Bu olumlamalar zihni aktif ve doğrudan olarak uygulamanın içinde tutar. Olumlamalar amaç değildir, amaç bilincin seviyesinin yükseltilmesidir. Fakat Swami’nin söylediği gibi olumlamalar bilince yardım ederler, yani bunlar amaca yardım eden araçlardır. Olumlamalar enerjinin içe ve yukarı doğru akışını güvenli, dengeli ve bilinçli bir şekilde yükseltmek için kullanılır. Bunun gibi Ananda Yoga’nın her bileşeni, özellikle kişinin hayata karşı genel tutumu, bilincin yükseltilmesi amacına hizmet etmelidir.

Ananda Yoga’da Asana, Pranayama, Yogik derin düşünme teknikleri ve uygulamalı yoga felsefesi bulunur.

Bütün bunlar arasında Ananda Yoga için en önemli şey Paramhansa Yogananda’nın titreşimini arttırmaktır. Her yoga geleneği ilahi lütfun özel bir ışını gibi algılanabilir. Ananda durumunda ilahi ışığın aracısı Yogananda Kriyananda’dır. Bir mürit olup olmamanın bir önemi yoktur. Büyük ustalar onlardan yardım isteyen herkesin imdadına koşarlar. Eğer Ananda Yoga’nın özünü gerçekten hissetmek istenirse Paramhansa Yogananda çağırılabilir. Kendisinden rehberlik istenir ve onun bilinciyle uyumlanmaya çalışılır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye