Cildinizi İçten Besleyin

Vitamin, mineral ve besleyici maddelerin de en az cildimize dışarıdan sürerek uyguladığımız ürünler kadar etkili.

Cildinizi İçten Besleyin

Cildinizi düzenli temizliyor, bakımını aksatmıyor ve en kaliteli ürünleri kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bunlara rağmen cildiniz halen mat ve cansız mı? Uzmanlar yenilen gıdalarla alınan vitamin, mineral ve besleyici maddelerin de en az cildimize dışarıdan sürerek uyguladığımız ürünler kadar etkili olduğunu, hatta beslenmemizin cilt sağlığımız üzerindeki etkisinin dışarıdan uyguladığımız ürünlerden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

İşte sağlıkla parlayan, genç bir cilt için yemeniz gerekenler…

1)Tam tahıllı gıdalar:
İşlem görmemiş ve tam tahıl içeren ekmek ve benzeri gıdalar, cildiniz için oldukça faydalıdır. Çünkü tam tahılların içeriğinde bulunan "rutin” adlı madde iyi bir antioksidan olarak, cilt hasarına karşı savaşmaktadır.

2)Keçi Sütü:
Keçi sütü cilt güzelliği için temel vitaminler olan A ve E vitaminlerini bol miktarda içerir. Bunun yanı sıra cildinize uyguladığınız keçi sütü cildinizi ölü hücrelerden arındırmaya ve nemlendirmeye de yardım eder. Çünkü içeriğindeki laktik asit, doğal peeling etkili bir asit olup, ölü hücrelerin uzaklaştırılarak hücre yenilenmesini hızlandırır. Keçi sütünde ayrıca kaprilik asit de bulunmaktadır. Bu asit ise cildin pH’ını muhafaza ederek, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı cildi korur.

3)Fındık:
Fındık doğal bir E vitamini deposudur. Bu vitamin ise cildin nem dengesini ayarlamada ve cildi güneş ışınlarının verdiği hasara karşı savunmada oldukça etkilidir.

4)Shea yağı:
Ciltteki örümcek ağı görünümündeki kılcal damarların giderilmesinde kullanılmasının haricinde, harika bir nemlendiricidir. UV ışınlarını emerek cilde zarar vermesini önler.

5)Tüm sebzeler:
Taze sebzeler içlerindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla sadece cildimizi değil tüm vücudumuzu besler ve canlandırırlar.

6)Yulaf Ezmesi:
Yulaf ezmesinin cilde tüm yararlarını sıralamaya çalışırsak, karşımızda uzunca bir liste belirir. Bunların arasından en önemlilerini saymak gerekirse ciltteki kaşıntı ve kızarıklığı giderir, nemi cilde hapsederek nemlendirir, cildin dışarıdaki stres faktörlerine karşı direncini arttırır, antibakteriyel ve antifungal özellik gösterdiğinden cildi çeşitli enfeksiyonlara karşı korur.

7)Turunçgiller:
Mandalina, portakal, greyfrut gibi meyveler doğal C vitamini deposudur. C vitamini ise cildi dış etkilere karşı korumakla kalmaz, ayrıca cildin elastikiyetini ve temel yapısını oluşturan kolojenin sentezi için de gereklidir. Kısacası C vitamini tüketmiyorsanız, genç, canlı ve parlak bir cilde sahip olmanız mümkün değil!

8)Yumurta:
Yumurtanın hem sarısının hem de beyazının cilde ayrı ayrı faydaları vardır. Yumurta sarısı cildin kendi kendini onarmasını sağlayarak yenilenme sürecini hızlandırır. Güzellik vitamini olarak bilinen "biyotin” açısından zengin olup, bu vitamin saçın, tırnakların ve cildin kendini onarmasında ve yenilemesinde etkilidir. Yumurta beyazı ise 40 farklı protein çeşidi  içermektedir.

9)Deniz Ürünleri:
Cildinizdeki kuruluğu, hassasiyeti ve varsa enflamasyonu azaltmak istiyorsanız "omega-3” tüketmeniz gerekmektedir. Bu yağ asidi, özellikle yağlı balıklar ve kabuklu deniz canlılarında bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca omega-3 egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

10)Bal:
Bal cildiniz için dörtlü etki gösterir: 
  • Cildinize nemi hapsederek nemli kalmasını sağlar.
  • Antibakteriyel ajanlar içerdiğinden cildinizi enfeksiyonlara karşı korur.
  • Zengin antioksidan içeriğiyle cildinizi besler
  • Cilt üzerinde iyileşmesi güç çizik, yara ve enfeksiyonların çok daha hızlı iyileşmesini ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar.
Kısacası pahalı ve kimyasallar içeren cilt maskelerini kullanmak yerine, yüksek kaliteli balın içerisine damlatacağınız birkaç damla limon ile (C vitamini açısından zengin olması nedeniyle), hem doğal hem son derece etkili hem de ekonomik ve pratik bir cilt maskesi hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye