Burkulma - Alternatif Tedavi

Öncelikle bağ ve kas liflerinde hasara yol açabilen burkulma ve incinmeler ilave komplikasyonlara sebep olabilir.

Burkulma

Burkulma ve incinmelerde birincil sorun yırtık veya hasarlı bağ ya da kas lifi olsa da, yaralı bölgenin şişmesi ve hareketsizliğinin sonucunda ilave komplikasyonlar ortaya çıkabilir.  Komplikasyonların kötüleşmesini önlemek amacıyla, alternatif tıp uygulayıcıları dinlenme, 48 saat boyunca buz tatbiki, kompresyon (elastik bir bandajla sarma) ve burkulan ya da incinen bölgenin kalp seviyesinin üstüne yükseltilmesini önerir. 

Beslenme Terapisi
Beslenme terapistleri tam tahıllar, taze meyve ve sebzeler bakımından zengin bir diyete C vitamini ve bioflavonoidlerin eklenmesini önerir. Bromelain (ananasta bulunan bir proteolitik enzim) ve zerdeçal (Curcuma longa) gibi iltihap önleyiciler de yararlı olabilir. 

Homeopatik Terapi
Homeopatik bir tedavi olan Arnica (Arnica montana) ilk birkaç gün boyunca kullanılabilir, bunu daha sonra eklem kaynaklı yaralanmalarda Rhustox (Rhus Toxicodendron) veya kas kaynaklı yaralanmalarda Rutarutagraveolens kullanımı takip eder. Traumeel gibi bir Arnica jel ya da merhemin veya arnika ile diğer ilaçların homeopatik kombinasyonunun bazı eklem burkulmalarında etkili olduğu tespit edilmiştir.

Akupunktur
Geleneksel Çin tıbbı burkulma ve incinme gibi yumuşak doku yaralanmalarının tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Akupunktur ağrıyı tedavi etmek ve bloke olmuş enerjiyi yaralı bölgeden hareket ettirerek hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılır. Moksibüsyonun radyan ısısı da hasarlı dokuların iyileşme yanıtını hızlandırmak için kullanılabilir.

Masaj Terapisi
Uzmanlık gerektiren masaj türleri ve yumuşak doku manipülasyonu, çeşitli uygulayıcılar tarafından kullanılabilir. Masajın yerel dolaşımını arttırma, hareketliliği daha erken kazandırma ve hasarlı dokunun iyileşme yanıtını hızlandırma üzerinde önemli etkileri vardır.  Çoğunlukla, esneme ve hareket aralığı egzersizleri gibi diğer yaklaşımlarla birlikte kullanılır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye