Çoklu Kimyasal Duyarlılık - Alternatif Tedavi

Duman ve koku gibi kimyasalların kişide rahatsızlık verici belirtiler yaratması durumudur.

Çoklu Kimyasal Duyarlılık

Çoklu kimyasal duyarlılık, kişinin düşük seviyede kimyasala maruz kaldığında baş dönmesi, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler gösterdiği kronik bir tıbbi durumdur.

Çoklu kimyasal duyarlılık (MCS) için en etkili tedavi, belirtileri tetikleyen kimyasallardan uzak durmaktır. Sakıncalı kimyasalların sayısı artıkça kaçınma giderek daha zor hale gelir. Hava temizleyici cihazlar, kokulu sabun ve parfüm gibi görünüşte zararsız olan şeyler MCS olan hastalarda ciddi reaksiyonlara neden olabilir. MCS olan kişiler genellikle çevrelerindeki kimyasalları kontrol etmeleri mümkün olduğu için evlerinde kalır. Pek çok durumda, kişiye evinin bir odasını, genellikle de yatak odasını %100 doğal malzemelerle döşenmiş, bilinen tüm kimyasal iritanlardan arındırılmış çevresel olarak güvenli bir sığınağa çevirmesi önerilir. MCS hastaları için tedavinin gerekli bir parçası olan izolasyon, genellikle kişilerin çalışma ve sosyalleşme yeteneklerini sınırlar, bu nedenle hastaların destekleyici danışmanlık almaları genellikle yerinde olur.
 
MCS olan hastaların çoğu, durumları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kaçınmaları gereken kimyasalları öğrenmek için, gıda alerjileri ve vücutta biriken pestisitler için testler yaptırırlar.  Yapay renkleri ve tatları olan, koruyucu madde, monosodyum glutamat ve diğer katkı maddeleri içeren gıdalardan kaçınmanın yanı sıra, pestisit içermeyen ve organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri tercih etmek MCS belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 
Bazı MCS hastaları, detoks, egzersiz ve terleme programları, ağır metallerin şelasyonundan fayda sağlayabilir. Akupunktur MCS hastalarının tedavi programına ilave destek sağlayabilir. Yoga, masaj, aromaterapi MCS’ye bağlı stres belirtilerini gidermede faydalı olabilir. Ancak MCS hastaları için aromaterapi yağları seçerken büyük itina gösterilmelidir ve uygulamayı MCS üzerine deneyimli ve eğitimli bir aromaterapiste bırakmak en doğrusu olacaktır. Esansiyel yağlar, %100 katkısız ve kimyasal işlemden geçmediklerine dair onaylı olmalıdır. Eğer belirli bir yağ kullanımı olumsuz bir tepki yaratırsa, MCS hastası kullanımı hemen bırakmalı ve tıp hekimine danışmalıdır.
 
MCS belirtilerinin tedavisinde birkaç şifalı bitki reçete edilebilir. Ayrıca, özellikle bilinen bir gıda alerjisi olan hastalar için şifalı bitkiler büyük bir itinayla seçilmeli ve reçete edilmelidir. Otlar, eğitimli bir herbalist veya natüropatik sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmelidir, ayrıca alerjik bir reaksiyon olup olmayacağını kontrol etmek için tam doz gücünü denemeden önce tedavi küçük örnek dozlarda uygulanabilir. Deve dikeni (Silybum marianum), kimyasal hasar sonrası karaciğerin temizlenmesinde yararlı olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye