Kilo Vermek İçin Az Yiyin ve Bekleyin

Araştırmaya göre iştahın azalması porsiyonla alakalı değil.

Kilo Vermek İçin Az Yiyin ve Bekleyin

Kilo verme ve sağlıklı yeme sürecinde atıştırmalıklar aklı en çok çelen yiyeceklerdendir. Eğer canınız çikolata veya diğer benzer ürünleri çekiyorsa küçük bir ısırık alın ve bekleyin. Cornell Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar genel olarak arzu edilen yiyeceklerin küçük porsiyonlarının, daha büyük porsiyonları kadar tatmin edici olduğunu gördüler.

Bu araştırma zevk için yemek yemenin (hazsal olan iştah) tüketilen yemekten çok yemeğin elde edilebilirliğiyle ilgili olduğu düşüncesini destekliyor. Bu da iştahın, ne kadar çok yendiği ile değil de o yemeğin, herhangi bir miktarda, yenilip yenilemediğiyle alakalı olduğu anlamına geliyor. Çok az miktarda yemek, yiyeceğe duyulan isteği artırmıyor, azaltıyor. Araştırma "Food, Quality and Preference (Yemek, Kalite ve Tercih)” dergisinin Ocak sayısında duyuruldu.

Çalışmada beklenildiği gibi kalori alımının porsiyon boyutuyla doğrudan ilişkili olduğu ancak, porsiyon boyutunun atıştırmalığı yiyen kişinin tatmininde doğrudan bir etki göstermediği bulundu. Sonuçlara aynı atıştırmalıkların küçük ve büyük porsiyonlarının sunulduğu 104 kişi test edilerek ulaşıldı. Bu atıştırmalıklar genel olarak tercih edilen çikolata, elmalı pasta ve patates cipsi idi. Büyük porsiyonları yiyenler küçük porsiyonları yiyenlere oranla %77 daha fazla kalori aldılar. Fakat aldıkları önemli miktarda daha fazla kaloriye rağmen yiyeceğe karşı duydukları açlık küçük porsiyon yiyenlerle eşit oranda azaldı. İki grup için de yiyeceğe duydukları istek, yedikten 15 dakika sonra önemli ölçüde düştü.

Araştırmacılara göre tatmin olmak için örneğin, sandığımızın yarısından daha az çikolata yemek yeterli. Eğer kilonuzu kontrol etmek istiyorsanız, canınızın çektiği yiyecekten bir ısırık alın ve 15 dakika boyunca bekleyin. Bu süre sonunda hem mideniz hem de beyniniz, sadece lezzetli bir yiyecek tükettiğinizi anımsayacaktır, ne kadar tükettiğinizi değil. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye