Seboreik Dermatitin Çaresi Mutfağınızda

Bu cilt problemine karşı evde uygulanacak yöntemler etkili olabilir.

Seboreik Dermatitin Çaresi Mutfağınızda

Egzamanın sık görülen bir türü olan seboreik dermatit vücudun yağlı bölgelerini, özellikle de saç derisini ve yüzü etkiler. Etkili olacak bazı doğal yöntemleri mutfağınızda hazırlayabilirsiniz.

Egzama terimi birçok cilt rahatsızlığını kapsar. Bunlardan biri kepek veya bebeklerde beşik kepi olarak da bilinen seboreik dermatittir. Sebasöz bezlerin bulunduğu, cildin yağlı bölgeleri bu durumdan etkilenir. Bu hastalıkta beyaz veya sarımsı, yağlı pullar veya plaklar oluşur ve cildi tahriş eder. Görüldüğü bölgeler saç derisi, kulak arkaları, kaşların ortası, kirpikler boyunca, burun civarındaki hatlar hatta üst gövdedeki deri kıvrımları olabilir. Göz kapaklarını etkileyen dermatite seboreik blefarit adı verilir.

Seboreik dermatite, bir maya mantarının aşırı çoğalmasının sebep olduğu düşünülür. Bu mantar Malassezia türünden Pityrosporum ovale olarak bilinir ve normalde deride bulunur. Seboreik dermatitin antifungal (mantar önleyici) tedavilere cevap vermesi, bu mantarın hastalığın gelişmesinde rolü olduğu tezini destekler. 

Diyete mantar önleyici yiyecekler ve otlar eklemek bu sebeple etkili olabilir. Birçok yiyecek mantar önleyici özellikler taşır. Özellikle zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı seboreik dermatiti temizlemekte ve iyileştirmede etkilidir. İki yağın da mantar önleyici özellikleri vardır ve hastalığın aşırı durumlarında oluşan pulları yumuşatmada ve yok etmede faydalı olurlar. Bu şekilde etkili olan gıdalar şunlardır:
  • Zeytinyağı
  • Hindistan cevizi yağı
  • Zerdeçal
  • Zencefil
  • Adaçayı
  • Oregano (Mercanköşk)
  • Mayalı (fermente edilmiş) gıdalar (Alman usulü lahana turşusu, kimchi gibi)
  • Kırmızı turp
Bu gıdaların çoğu 93 derecenin üstünde ısıtıldığında mantar önleyici etkilerini kaybettiği için yemeklere pişirmenin sonuna doğru eklenmelidirler. 

Güneş ışığı almaya özen gösterin. Hem UV-A hem de UV-B ışınları P.ovale bakterisinin çoğalmasını sınırlar. Çoğu birey yaz döneminde seboreik dermatitlerinde iyileşme görürler. 

Diyetinizde alerjen gıdalar bulundurmayın. P. Ovale bakterisi herkesin cildinde bulunsa da bazı kişiler bunun aşırı çoğalmasına daha meyillidir. Çoğu kişide bu hastalıkla beraber gıda alerjileri de, özellikle buğdaya, süt ürünlerine ve turunçgillere alerji görülür. Süt, yumurta, yer fıstığı, yemişler, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya ve buğday genel olarak en çok alerjisi görülen gıdalardandır ve gıda alerjisi reaksiyonlarının %90’ını bunlar tetikler.

Çay ağacı yağının küçük bir kontrollü çalışmada saç derisinde görülen seboreik dermatitte plasebodan daha etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada çay ağacı yağının bir yan etkisi görülmese de başka çalışmalarda zaman zaman alerjik reaksiyona sebep olabildiği bulunmuştur. Omega-3 yağ asidi içeren balık yağı takviyelerinin de seboreik dermatitte faydalı olduğuna dair bazı kanıtlar mevcuttur. Günde 3 grama kadar balık yağı alımı genel olarak güvenli görülür.

Seboreik dermatitin belirtilerini hemen rahatlatmak için etkili alanlara zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı sürülebilir. Uzun dönemde engellenmesi ve doğal tedavisi ise güneş ışığı almak, alerjen gıdalardan kaçınmak ve mantar önleyici gıdalar tüketmek kadar basit olabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye