Termojenezi Canlandırmak

Bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan gamma-linolenik asidin (GLA), kahverengi yağı yeniden etkinleştirdiği ve termojenezi arttırdığı gözlemlenmiştir.

Termojenezi Canlandırmak

Bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan gamma-linolenik asidin (GLA), kahverengi yağı yeniden etkinleştirdiği ve termojenezi arttırdığı gözlemlenmiştir. Normalde, vücut başka bir omega-6 yağı olan linoleik asidin, besinsel kaynaklarından GLA’yı üretebilir; linoleik asit kaynakları arasında aspir, ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi ve keten tohumu yağları yer alıyor. 

Orta zincir trigliseridiler (MCT) zayıflamaya teşvik eden doymuş yağlardır. MCT’ler bazı tohumlarda bulunan bir doğal yağ formudur, kolesterol seviyelerini düşürürken, metabolizmayı hızlandırmaya yönelir. MCT’ler, başka türlü yağlardan farklı olarak, yağ olarak depolanmaktan çok, hızlı bir şekilde yakılma eğilimindedir. Aslında, bir araştırma normal besinlerine MCT’den 1-2 çorba kaşığı koyanların %5 daha fazla kalori yaktıklarını tespit etti. MCT kaynakları, çoğu sağlık gıda marketlerinde mevcut olan üzüm çekirdeği yağı ve Hindistan cevizi yağıdır. 

Karnitin, yağları daha etkili yakması için vücuda yardım ederek metabolizmanızı arttırma özelliğine sahip, öncelikle ette ve süt ürünlerinde bulunan bir besindir." Karnitin, yağları hücrelerimizdeki yağ yakma fırınları olan mitokondrilere taşıyan bir araçtır. Yağ mitokondriye ulaşmadıkça ne yaparsanız yapın veya ne kadar iyi diyet yaparsanız yapın, bunu yakamazsınız.   Zayıflama programının bir parçası olarak, günde 1,000-4,000 mg Karnitin tavsiye edilebilir.

Ginseng’in antik çağlara dayanan bir geçmişi vardır ve bu nedenle faaliyeti ve kullanımı ile ilgili birçok halk bilgisi birikimi vardır. En yayın çeşitleri oryantal ginseng (Panax ginseng), Amerikan ginseng (Panax quinquefolius)  ve Sibirya ginseng’idir (Eleutherococcus senticosus). Geleneksel Çin tıbbında, egzersiz sırasında dayanıklılığı geliştirmek, zihinsel yetenekleri keskinleştirmek ve yorgunluğu gidermek için ginseng genel bir tonik olarak kullanılır. Araştırmalar ginseng’in temel metabolik oranları da arttırdığını gösteriyor. Ginseng istismar edilmemelidir, ciddi yan etkileri arasında baş ağrısı, cilt problemleri ve diğer reaksiyonlar yer alır.

Efedra, ma-huang olarak ta bilinir, doğal kilo azaltma formülleri arasında popüler bir hale gelmiştir. Yağ yakımını değiştirme etkinliği ve yeteneği, özellikle yeşil çay veya kahve ile tüketildiğinde, etkin efedrin maddesi sayesindedir. Birçok kişi, özellikle kronik diyet geçmişi olan kadınlar, metabolik oranları stabilize ettiği ve iyileştirdiği için bu bitkiden yararlanabilirler. Efedrin içerikli reçetesiz ilaçlar kahverengi adipoz dokusunu yağ yakma konusunda uyarabilir. Dr. Birdsall’a göre aynı zamanda hafif iştah bastırıcı özelliği de vardır. Efedrinin etkileri kafein, teofilin (çaydan elde edilen beyaz, kristalize alkaloit) ve aspirin tarafından geliştirilebilir. Bu seçenekler termojenez sorunu bulunan hastaların aşırı yağlarını yakmak için bir yol sunuyor.

Ancak birçok kişi asabiyet, anksiyete, uykusuzluk, hiperaktivite, hızlı nabız ve yüksek tansiyon gibi yan etkilerini yaşayacaktır. Tek başına kullanıldığında, efedra hızlı zayıflamaya yol açar fakat kilolar bitki bırakıldığında yeniden alınır. Bitkilerin yan etkileri olabilse de bunlar nadiren ortaya çıkar ve kısa sürelidir. Sekiz yıllık tecrübesinde, Dr. Birdsall’ın efedrayı kullanmayı bırakmak zorunda kalan sadece üç hastası oldu.  Bitkilerin son derece etkilidir fakat sadece profesyonel destek altında kullanılmaları gerekir. Daha iyi sonuçlar için, efedra, yaşam tarzı değişikliği, diyet ve egzersiz içeren kapsamlı bir programın bir parçası olmalıdır. 

Efedra sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır. Efedra kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tiroit rahatsızlığı, diyabet veya iyi huylu prostatik hipertrofisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Antidepresan veya hipertansiyon ilaçları kullanıyorsanız, efedradan kaçınınız. Hamile bayanlar da bu bitkiyi kullanmamalıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye