Tinitus (Kulak Çınlaması) - Belirtileri

Zararsız fakat rahatsız edici olabilen, kulakta süreli çınlama duyulması durumudur.

Tinitus (Kulak Çınlaması)

Tinitus, kulak rahatsızlıkları, anemi, kardiyovasküler hastalık, hipotiroidizm ve kafa travması dahil sayısız tıbbi duruma eşlik eden bir semptomdur. Tinitusa ayrıca 200’den fazla reçeteli ve reçetesiz ilaç sebep olabilir. Bazı durumlarda tinitus gürültüye bağlı veya yaşa bağlı işitme kaybına eşlik edebilir. Bir durumun neden tinitusa sebep olduğu henüz anlaşılmamıştır.

  • Kulakta sürekli veya fasılalı çınlama, vızıltı, uğuldama, gürleme, tıslama, çıtırdama veya bir başka ses
  • Sürekli veya fasılalı işitme kaybı
Tinitusu hangi tıbbi durumun tetiklediğini belirlemek için doktor kapsamlı bir fiziksel muayene ile işitme muayenesi, BT taraması, kan tahlilleri ve/veya kardiyovasküler testler gibi bir dizi tahlil yapabilir. Tinitus kendi kendine yalnızca rahatsız edicidir, zararlı değildir. Her ne kadar tinitusa sebep olan bozukluğu tespit etme ve tedavi etme girişimlerinin çoğu başarısızsa da problemi hafifletebilecek çeşitli teknikler vardır. Bu müdahale tinitus maskeleyicidir; kulağa hoş bir ses yayan işitme cihazı benzeri bir alet tinitusla ilişkili rahatsız edici sesi örter.
Beslenme ve Takviye
Tinitus ve kötü beslenme arasında yüksek bir bağlantı vardır. Bitkisel proteinler ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin bir diyet kulak sağlığı için çok önemlidir. Taze meyve ve sebze suları değerli enzimlerin yanında iyileştirici vitamin ve minerallerin mükemmel kaynaklarıdır ve bunlar vücut tarafından kolayca sindirilirler. Günlük alarak alınabilecek daha önemli besin maddelerinin bazıları şunlardır:
  • A vitamini (25,000 IU; gebe kişiler 8000 IU’yu geçmemelidir)- sümük dokuyu güçlendirir
  • E vitamini (600 IU)- dolaşımı arttırır
  • D vitamini (400 IU)- bağışıklığı güçlendirir
  • Potasyum (99 mg)- sinir uyarılarının iletilmesi için önemlidir
  • Çinko (50 mg; tüm takviyelerden toplam 100 mg. geçilmemelidir)- bağışıklık yanıtını hızlandırır; enfeksiyonu azaltır
  • B vitamini kompleksi enjeksiyonları (doktor tarafından önerildiği gibi)- kulak basıncını azaltır
  • Gingko biloba (önerildiği gibi)
Ayurvedik Tıp
Ayurveda uzmanları tinitusu bir vata problemi olarak görürler. Kulaklardaki çınlama, uğultu ve vızıltı birkaç Ayurvedik ilaçla susturulabilir. Rahatlama için karakafes otu-tarçın çayı içmek veya yogaraj guggulu almak önerilebilir. Ayurvedik ürünler sağlıklı yiyecekler satan dükkanlarda ve Hint eczanelerinden temin edilebilir.

Bedensel Uygulamalar
CranioSacral terapi, tetik nokta miyoterapi, Hellerwork veya Rolfing gibi elle yapılan tedaviler iyi birer başlangıçtırlar. Güçlü destek yöntemleri arasında Doğuya özgü vücut çalışmaları, Trager, refleksoloji ve masaj bulunur.

Akupunktur
Akupunkturun tinitusu azaltmada veya iyileştirmede oldukça başarılı olduğu gösterilmiştir. Böbrek meridyenindeki noktaların yanında akupunktur uzmanı kulaktaki böbrek, ense ve iç ve dış kulak noktaları üzerinde çalışabilir.

Akupres
Tinitusu hafifletmek için akupres uzmanı ilgili kulak noktalarının yanında mesane 2 ve 20, ince bağırsak 3 ve 19, böbrek 3, üçlü ısıtıcı 17 ve 21 ve mesane 23 ve 52 üzerine odaklanabilir.

Çin Bitkisel Tedavileri
Su kestanesi, schisandra ve curculigo tinitusu tedavi etmek içi formüllerde sıkça kullanılan Çine özgü böbrekleri takviye eden bitkilerdir. Tinitus için verilebilecek patentli ilaçlar Anemarrhena, Phellodenedron ve Rehmannia, Rehmannia Six, Rehmannia Eight ve Gentia formülleridir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye