Yerel Tohum Paneli 17 Şubat Bodrum Muğla

Yerel tohumun önemi ve gıdadaki yeri hakkında yapılacak Tohum Takası panelidir.

Yerel Tohum Paneli 17 Şubat Bodrum Muğla

Ekolojik Üreticiler Derneği ve Dereköy Doğasevenler Derneği tarafından yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.

Ekolojik Üreticiler Derneği üyeleri, Tohum Takas Şenliği’ni düzenlemelerinin nedenini şöyle anlatıyorlar: "17 Şubat’ta yapılacak olan şenlikte tarımsal üretim yapan köylülerle birlikte yerel tohumları korumanın yanısıra, takas yaparak tohum üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantıları yapılacak. Kanun gereği yerel tohum satışının yasaklanması nedeniyle, şenlikte köylüler takas yöntemi ile tohum alışverişi yapacak. Çiçek, sebze, bakliyat her türlü yerel tohumun takas edilebileceği etkinlikte katılımcıların ve çocukların bilinçlendirilmesi için atölyeler kurulacak, tarımsal bilgi veren müzik ve tiyatro etkinlikleri yapılacak.

10.000 yıllık geçmişi olan, insanla evrimleşen ve hayatın kaynağı olan tohumlarımızın bizlerden alınıp patentlenmesi, ticari bir nesne haline getirilmesi biyoçeşitliliği, gıda güvenliğimizi ve yaşamı tehdit ediyor. Bu uygulamaya karşı bir direniş olarak başlayan tohum takasları bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılıyor. Takas şenliklerinde üreticiler, köylüler tohumları ücret ödemeden takas edip, üreticilerle konuşma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı buluyorlar. Takas edilen tohumlarla da yerel ürünlerin üretiminde destek vermiş olacağız.”

Düzenleyenler: Dereköy Doğasevenler Derneği,Ekolojik Üreticiler Derneği ve yerel sivil toplum örgütleri.

Tarih:17 Şubat Pazar 2013

Yer:Dereköy/Bodrum- Bodrum Belediyesi Meclis Salonu

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye