Adet Döngünüzü Anlamak

Aylık döngüsünün (menstrüasyonun) kişiye özel yapısına aşina olmak bir kadın için önemlidir.

Adet Döngünüzü Anlamak

Aylık döngüsünün (menstrüasyonun) kişiye özel yapısına aşina olmak bir kadın için önemlidir. Dr. Northrup adet dönemlerinde kadınların "dinlenmek için zaman ayırmalarını, yavaş hareket etmelerini ve zihinlerini dinlendirmelerini” öneriyor. Bir kadın kendi döngüsünün farkında olursa, günlerini ona göre planlaması mümkün olabilir. 

Aylık döngü genel sağlığı korumak için bir rehber olarak da kullanılabilir çünkü araştırmaların da öne sürdükleri gibi, kadının bağışıklık sistemi yumurtlama öncesi zirveye çıkar sonrasında da azalır. Adet kanaması öncesinde vajinal mantar oluşumu ve klamedya enfeksiyonunun görülme ihtimalinin artması bunun bir kanıtıdır. Bağışıklıkta bu zayıflamanın bir sebebi vardır: bu dönemde bağışıklık azalarak kadının vücudunda yabancı madde olan spermin ve döllenmiş yumurtanın kabulünü kolaylaştırır. Yumurtlama öncesi bağışıklığın artması ise olası gebelik öncesinde vücuttaki mikropları temizlemek için gereklidir. 

Sertifikalı doğurganlık eğitimcisi Suzannah Doyle, günümüzde araştırmaların yumurtlama öncesinde yapılan aşılamanın, uygulanan cerrahi işlemlerin ve kullanılan reçeteli ilaçların daha az zararlı etkileri olduğunu gösterdiğini belirtti.  "Kadınlar adet dönemi öncesinde alkol tüketiminden doğurgan döneme kıyasla daha çok etkilenirler. Gelecekte kadınların kendi doğurganlık sinyalleri, doktorların hastaları için ilaç dozajlarını ayarlamalarına imkan sağlayacaktır.” diye ekledi. "Doğurganlık sinyalleri günümüzde bazı sağlık bakım sağlayıcıları tarafından cerrahi işlemlerin, ilaç tedavilerinin ve pap smear ve diyafram yerleştirme gibi prosedürlerin etkinliğini ve doğruluğunu artırmak için kullanılmaktadır.” 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye