Önlemek Sırt Ağrısı İçin En Etkili Çözümdür

Sırt ağrısı vakalarının çoğu kökeninde kaslarla ilgili olduğundan ağrı genellikle kişinin kendi vücudunu kullanma veya yanlış kullanma şeklinden dolayı ortaya çıkar.

Önlemek Sırt Ağrısı İçin En Etkili Çözümdür

Sırt ağrısı vakalarının çoğu kökeninde kaslarla ilgili olduğundan ağrı genellikle kişinin kendi vücudunu kullanma veya yanlış kullanma şeklinden dolayı ortaya çıkar. Kişinin otururken, kalkarken, yürürken sahip olduğu kötü hareket alışkanlıkları sırtı zorlayabilir, omurgayı hizasından çıkarabilir, tendonlarda, bağlarda ve kaslarda güçsüzlüğe, spazmlara ve zorlanmalara yol açabilir. Bunların sonucu ağrıdır ve bu sırtta, belde veya sinir sistemi vasıtasıyla vücüdun diğer bölgelerinde hissedilebilir.

Çoğu sırt ağrısı iyi fiziksel formda olmak gibi basit bir önlem almak suretiyle engellenebilir. Araştırmaların gösterdiği üzere egzersiz bel ağrısının ve hasarının tedavisinde faydalı olabilmektedir. Özellikle belin ve omurganın düzgün işlev göstermesini iyileştiren ve sürdüren egzersiz programları bu konuda ön plana çıkar. Bu gibi egzersiz programları arasında aerobik egzersizler, esneme hareketleri, mekik gibi güçlendirici hareketler bulunur. Bunlar hem leğen kemiğinin daha stabilize olmasına yardımcıdır hem de sırt ve belin hareket aralığını gitgide geliştirirler. 

Düzgün hareket etmek güçlü ve sağlıklı bir sırt için başka bir anahtar faktördür. Örneğin sık sık kişiler yürürken her attıkları adımda istemsiz bir şekilde kollardaki, bacaklardaki, boyundaki ve sırttaki kasları aşırı sıkarlar. Bu aşırı zorlama genellikle hem fiziksel hem de psikolojik olarak kronik ağrıya ve hastalığa yol açar. Düzeltilmelerinin tek yolu ise hastanın vücudunu nasıl daha verimli kullanabileceğini öğrenmesi ve sürekli bir egzersiz ve öz-farkındalık süreciyle yeni hareket alışkanlıkları ve duruşlar edinmesidir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye