Alzheimer’a Karşı D Vitamini

Yapılan araştırmalar sonucu D vitamini eksikliğinin göğüs kanseri, depresyon, romatoid artrit, ve kemiklerin kırılganlaşması gibi birçok rahatsızlıkta etkili olduğu ortaya çıkmıştır

Alzheimer’a Karşı D Vitamini

D vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların bunlarla sınırlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Yeni araştırmalar sonucu D vitamini eksikliğinin kas yırtıklarına ve hasarına sebep olabildiği gibi,  D vitamini kullanımının Alzeimmer’ı önlemede de işe yarayabileceği görülmüştür.

D Vitamini ve Alzeimmer: 
D vitamininin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışmada, bu vitaminin beyinde Alzeimmer oluşumuna neden olan amiloid plakların parçalanmasında işe yarayabileceği ortaya çıkmıştır.
Amiloid plaklar, beyinde sinir hücreleri arasında oluşarak sinir hücrelerinin beslenmesini ve birbiriyle iletişimini koparan yapılardır. Bu yapılar bir kez oluştuğunda beyin dokusu içerisinde parçalanarak yok edilememektedirler ve bu nedenle beyin hücrelerinin ölümüne yol açmaktadırlar.

Yapılan bir araştırmada, araştırmacılar beyinlerinde amiloid plaklar olan farelere D vitamini enjekte etmişlerdir. Bunun sonucunda Alzeimmer hastalığıyla bağlantılı olan beyindeki amiloid plakların azaldığı görülmüştür. 

Profesör Tetsuya Terasaki bu konuda şunları söylemiştir:
D vitamininin protein ekspresyonunu etkilemesi sayesinde, amiloid plakların kan beyin bariyerini aşarak taşınmasını arttırdığını söylemiştir. Bu araştırma sayesinde Alzeimmer hastalığının önlenmesi için yeni bir umut doğmuştur ve araştırmalar devam edecektir…

Yapılan araştırmaların gösterdiğine göre D vitamini eksikliği belirgin bir semptom vermediği için, ya da semptomların diğer hastalıklarla karıştırılmasından dolayı, D vitamini eksikliği genel olarak fark edilememektedir. Ancak D vitamini bir çok vücut fonksiyonunun sağlıklı olarak yerine getirilmesinde ve vücudumuzu korumada oldukça önemlidir. D vitamini eksikliğinin oldukça sık görülmesinin nedenlerinden biri ise, gıdalarla yeterli D vitamini öncüllerini alsak bile, güneş görmediğimiz sürece bu öncüllerin, D vitamininin aktif formlarına dönüşememesidir. Oysa ki D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için balık, yumurta, karaciğer gibi D vitamini öncülleri açısından zengin gıdalarla beslenmemiz ve günde sadece 10-15 dakika güneşe çıkmamız yeterlidir. Güneşe çıkmamızın mümkün olmaması durumundaysa D vitamini içerikli gıda takviyeleri yardımımıza yetişebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye