Anoreksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti

Bu yeme bozukluğu hakkında yanlış bilinenleri öğrenelim

Anoreksiya Hakkında Sık Karşılaşılan 10 Söylenti

İnsanlar anoreksik olmayı seçmezler. Diğer yeme bozuklukları gibi anoreksiya da ciddi bir psikiyatrik hastalıktır. Anoreksiya ile ilgili birçok yanlış bilinen detay mevcuttur. En sık karşılaşılan 10 söylenti şunlardır: 

  • Anoreksik insanlar yalnızca dikkat çekmeye çalışırlar.
Hayır, insanlar ilgi çekmenin bir yolu olarak anoreksiya geliştirmezler. Anoreksiya bazen kişinin yaşamındaki acı verici bir şeyle başa çıkma çabasının sonucunda.

  • Anoreksiya kendini beğenmişlikle ilgilidir. Anoreksik biri, ‘kendimi şişman hissediyorum’ dediğinde bu yalnızca iltifat almak içindir.
Hayır, anoreksik insanlar kendi vücut imgelerinde gerçek bir biçim bozukluğu yaşarlar. Bu, hastalığın belirtilerinden birisidir. Çoğunlukla anoreksik kişi vücudunu bizim onu gördüğümüzden daha farklı bir şekilde görür. Anoreksik insanların ‘lunapark aynası’na bakarmış gibi tanımlanan öz algıları gerçek vücut ağırlıklarının ve görünüşlerinin tam bir yansıması değildir.

  • İnsanlar anoreksik olmayı seçerler.
Hayır, insanlar anoreksik olmayı seçmezler. Diğer yeme bozuklukları gibi bu, ciddi bir psikiyatrik rahatsızlıktır.

  • Yeme bozuklukları aslen yiyecek ve kiloyla ilgilidir.
Hayır, anoreksiya ve diğer yeme bozuklukları yalnız yiyeceklerle ilgili bir problem değildir. Yiyecek kısıtlaması, oruç tutma ve müshil kullanma gibi davranışlar altta yatan meselelerin dışa vurumlarıdır.

  • Anoreksiya zengin, genç kızların problemidir.
Hayır, araştırmalar bunun doğru olmadığını göstermiştir. Anoreksik biri herhangi bir ırk, etnik veya ekonomik çevreden olabilir. Anoreksiya ayrımcılık yapmaz. Gençleri ve yaşlıları, kadını ve erkeği etkiler.
 
  • Anoreksik insanlar aşırı yeme sendromuna yakalanmazlar.
Hayır, anoreksik insanlar bazen aşırı yemek yeme sendromuna yakalanabilirler. Aşırı yeme krizlerini, sık sık, tüketilen şeylerin laksatifler kullanarak, kusarak veya aşırı egzersiz yaparak atılması girişimi takip eder.

  • Bir insan günde üç öğün yemek yerse anoreksiyaya yakalanmaz.
Yanlış. Yiyeceklerin kısıtlanmasının tek yolu oruç tutmak değildir. Kişi yediği yiyeceklerin türünü veya aldığı gıdanın miktarını sınırlayabilir. Örneğin kişi birkaç gün normal miktarda yemek yiyebilir ve daha sonra bunu aşırı kalori kısıtlaması takip edebilir. Bununla ilgili bir yanlış anlama da anoreksik insanların kötü gıdalar değil yalnız sağlıklı gıdalar aldığıdır. Aslında anoreksik insanlar fiziksel enerjilerini korumak için şekerli gıdalar alabilirler.

  • Kalp ve vücudunuzu kuvvetlendirmek için egzersiz yaparsanız anoreksiyadan ölmezsiniz.
Yanlış. Anoreksik insanlar hastalıklarının ciddi olmadığına kendilerini ikna etmek için bu söylentiye inanabilirler. Bazıları vitamin takviyeleri alarak kötü beslenmenin etkilerinden vücutlarını koruyacaklarını veya bazı iyi bilinen yeme bozukluğu davranışlarından uzak dururlarsa sağlık sorunları yaşamayacaklarına inanırlar. Ancak açlığın ve kötü beslenmenin tıbbi sonuçları gerçektir.

  • Anoreksiya tamamen kontrolle ilgili bir şeydir.
Bu ifadede biraz gerçeklik vardır ama kontrolün ne olduğunu ve yeme bozuklukları hakkındaki yanlış anlamaları netleştirmekte fayda vardır. Anoreksik birisi yaşamın bazı yönlerini değiştiremeyeceğini hissedebilir veya belirli yaşam olaylarının ortaya çıkışını kontrol edemediğini düşünebilir. Bunun yerine yaşamın bir alanında üstünlük elde etmek için gıda alımını kontrol etmeye girişebilir. Bazı hastalar için anoreksiya diğer acı verici, görünüşe göre idare edilemez hislerden veya olaylardan karmaşık bir uzaklaşma işlevi görür. İyileşme sürecinin bir parçası yaşamın zorlukları ile başa çıkmada daha sağlıklı yolların edinilmesidir.

  • Anoreksiya yalnızca bir evredir.
Hayır. Anoreksiya asla normal bir davranış değildir. Ciddi şekilde dikkate alınması gereken bir yeme bozukluğudur.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye