Alzheimer Hakkında 8 Yanlış Kanı

Yapılan araştırmalar Alzheimer hakkındaki bilinen gerçeklerin yanlışlığını ortaya koyuyor.

Alzheimer Hakkında 8 Yanlış Kanı

Hafıza kaybı yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.
Gerçek: Geçmişte insanlar hafıza kaybının yaşlanmanın normal bir parçası olduğuna inanır, hatta Alzheimer’ı doğal yaşa bağlı bir düşüş olarak düşünürlerdi. Uzmanlar şimdi ağır hafıza kaybını ciddi bir hastalık belirtisi olarak görüyor.

Hafızanın doğal olarak bir dereceye kadar düşüp düşmediği cevaplanmamış bir soru olarak durmaktadır. Çoğu insan yaşlandıkça hafızalarının daha az keskin hale geldiğini hissediyor ama bu inancın bilimsel herhangi bir temelinin olup olmadığı hala üzerinde çalışılan bir mesele.

Alzheimer hastalığı ölümcül değildir.
Gerçek: Alzheimer hastalığının hayatta kalanı yoktur. Beyin, hücrelerini yıkar ve hafıza değişikliklerine, dengesiz davranışlara ve vücut fonksiyonlarının kaybına sebep olur. İnsanın kişiliğini, başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğini, düşünme, yemek yeme, yürüme ve evin yolunu bulma yeteneğini yavaşça ve acı dolu bir şekilde alıp götürür.

Yalnız yaşlı insanlar Alzheimer’a yakalanır.
Gerçek: Alzheimer insanları 30’larında, 40’larında ve hatta 50’lerinde vurabilir. Buna "erken başlangıçlı Alzheimer” denir. Ülkemizde halen 500 bin insanın Alzheimer’lı olduğu biliniyor. Bu sayının yaklaşık  25.000’i 65 yaş altı erken başlangıçlı Alzheimer’lı insandan oluşmaktadır ve bu grupta hastalığın ilerleyişi daha hızlıdır.

Alüminyum kutulardan içmek veya alüminyum tencerelerde ve tavalarda yemek pişirmek Alzheimer hastalığına sebep olabilir.
Gerçek: 1960’larda ve 1970’lerde alüminyum Alzheimer’ın olası şüphelisi olarak ortaya atıldı. Bu şüphe tencere ve tavalar, içecek kutuları, asit ve ter gidericiler gibi günlük kaynaklar yoluyla alüminyuma maruz kalma endişesine yol açtı. O zamandan beri yapılan çalışmalar alüminyumun Alzheimer’a sebep olmadaki rolünü doğrulayamadı. Bugün uzmanlar diğer araştırma alanlarında yoğunlaşıyorlar ve çok azı her günlük alüminyum kaynaklarının bir tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Aspartam hafıza kaybına sebep olur.
Gerçek: Nutrasweet ve Equal gibi ürün isimleriyle pazarlanan bu yapay tatlandırıcı Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından her türlü gıda maddesinde ve içecekte kullanım için 1996’da onaylanmıştır. 90’dan fazla ülkede kullanımı onaylanan aspartamın sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili endişeler artmıştır.

Mayıs 2006 itibariyle FDA’ya göre çoğu insan için aspartamın güvenliği hakkında vardığı sonucu değiştirmesine yol açabilecek herhangi bir bilimsel kanıt sunulmamıştır. FDA kararının 100’den fazla laboratuvar ve klinik çalışmaya dayandığını söylemektedir.

Grip aşıları Alzheimer hastalığı riskini arttırır.
Gerçek: Lisansı Güney Carolina Tıbbi Müfettişler Kurulu tarafından askıya alınan Amerikalı bir doktor, grip aşılarının Alzheimer hastalığına yol açma riskinin yüksek olduğu teorisini ortaya atmıştır. Bir çok genel çalışma, grip aşılarını ve diğer aşıları daha az Alzheimer riski ve bütün olarak daha iyi sağlık ile bağlantılandırmıştır.

27 Kasım 2001 tarihli Kanada Tıp Dergisi raporu difteri veya tetanoz, çocuk felci ve grip aşısı olmuş daha yaşlı yetişkinlerin bu aşıları olmamış olanlara göre Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük göründüğünü ileri sürmektedir.  Bu raporun tam metni derginin web sitesinde bulunabilir.

3 Kasım 2004 tarihli JAMA’daki bir rapor daha yaşlı yetişkinler için yıllık grip aşılarının her türlü sebepten ölüm riskinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu raporun özeti PubMed’de bulunabilir.

Gümüş diş dolguları Alzheimer hastalığı riskini arttırır.
Gerçek: Eldeki en iyi bilimsel kanıta göre gümüş diş dolguları ile Alzheimer arasında hiçbir ilişki yoktur. Bir bağlantı olabileceği endişesi ‘gümüş’ dolguların tipik olarak yaklaşık yüzde 50 cıva, yüde 35 gümüş ve yüzde 15 kalay içeren amalgamdan (civalı metal karışımı) yapılmasından doğmuştur. Cıva belirli biçimlerde beyne ve diğer organlarda zehirleyici olduğu bilinen ağır bir metaldir.

Çoğu bilimadamı aşağıdaki çalışmaların, dental metal karışımın Alzheimer’ın önemli bir risk faktörü olmadığına inandırıcı delil olduğunu düşünmektedir. FDA, Amerika Birleşik Devletleri Kamu Sağlığı Servisi ve Dünya Sağlık Örgütü dahil halk sağlığı kurumları, ağız içi yenileme için civalı karışıman devam eden kullanımını güvenli, güçlü, ucuz bir malzeme olarak onaylamaktadır.

Mart 1991’deki FDA’nın Dental Aletler Paneli amalgamın herhangi bir tehlike arzettiğine dair geçerli hiçbir delilin olmadığı sonucuna varmıştır.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) 1991’de Kentucky Üniversitesinde amalgam dolgular ve Alzheimer arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere bir çalışma finanse etmiştir. Üniversitenin istatistikçilerinin analizi gümüş dolgular ve Alzheimer arasında bariz hiçbir ilişkinin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın özeti Amerikan Diş Derneğinin websitesinde bulunabilir.

30 Ekim 2003 tarihli NewEngland Tp Dergisindeki bir makale eldeki delillerin cıva içeren diş dolguları ve Alzheimer veya diğer nörolojik hastalıklar arasında hiçbir bağlantı olmadığını gösterdiği bildirmektedir. Bu çalışmanın özeti New England Tıp Dergisi websitesinde bulunabilir.

Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabilecek tedaviler mevcuttur.
Gerçek: Şimdilik Alzheimer hastalığını iyileştirecek, geciktirecek veya ilerlemesini durduracak hiçbir tedavi yoktur. FDA onaylı ilaçlar bu ilaçları alan insanların ortalama yarısında geçici olarak belirtilerin kötüleşmesini, yaklaşık 6 ile 12 yavaşlatmaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye