Alzheimer Tedavisinde Çin Tıbbı ve Ayurvedik Tıp

Çin tıbbında tedavi amacıyla akupunktur, Çin bitkileri, beslenme ve egzersiz programının bir kombinasyonu kullanılır.

Alzheimer Tedavisinde Çin Tıbbı ve Ayurvedik Tıp

Geleneksel Çin Tıbbı
California, Marina del Rey, Yo San Üniversitesi Geleneksel Çin Tıbbı başkanı L.Ac., Ph.D., D.O.M, Maoshing Ni uzun yıllardır yaşlılık bunaması ve Alzheimer’ı olan hastaları tedavi etmektedir. Ni, "Alzheimer hastalığı semptomların nispeten daha hafif olduğu ilk 6 ay ila 1 yıllık zamanda teşhis edilirse hastalığın ilerlemesini yavaşlatabiliriz” demektedir. "Daha fazla ilerlediğinde - kişi yardım almaksızın yürüyemiyor, geveleyerek konuşuyor ve hafızasını kaybetmişse - bu durumda dejenerasyonun olduğu noktada belirli bir seviyeye kadar semptomları iyileştirmek mümkün olabilir ancak iyileşme az görülür.”

Dr. Ni hastalığın ilerleyişini erken dönemlerde durdurmak için akupunktur, Çin bitkileri, beslenme ve egzersiz programının bir kombinasyonunu kullanmaktadır. "Çin’de, kardiyovasküler dolaşımın iyileştirilmesi ve vücudun oksijenlenmesi ile iyileşmeye yardım eden Qigong adlı bir nefes egzersizi formu kullanmaktayız.” Bu yöntem ayrıca konsantrasyon ve görselleştirmeyi birleştirdiğinden, Dr.Ni; Qigong’un çeşitli yollarla beyni çalıştırdığına ve vücudu dengelediğine dikkati çekmektedir.

Alzheimer tanısı konmuş 72 yaşındaki erkek hasta Dr. Ni’yi görmeye gelmişti. Zayıftı, geveleyerek konuşuyordu ve zaman zaman yaşadığı boşluklar neden ve nerede olduğunu hatırlamasını zorlaştırıyordu. Dr. Ni, iki hafta boyunca kafatasındaki enerji kanallarını (meridyenler) stimüle etmek için "kafatası akupunkturu” tedavisini uyguladı. Dr. Ni iğneler yerleştirilir yerleştirilmez 20 dakika süreyle adama hafif egzersizler yaptırdı. Bunlar kollarını oynatmak, yürümek, ayağını yere vurmak ve şarkı söylemeyi kapsıyordu. Dördüncü tedaviyle birlikte hasta anlaşılır konuşmasını geri kazandı ve bir yılı aşkın süredir hissettiğinden daha iyi hissettiğini iddia etti. Dr. Ni, kafatası akupunkturunun beyinde biriken plakları net olarak temizleyebildiğini ve bu şekilde Alzheimer’la ilişkili bir çok problemi azalttığını açıklamaktadır. Zindelik ve hareket kabiliyetini iyileştiren diğer tedaviler Ginseng otları, dong quai ve ho-shou-wu’u kapsamaktadır. 

Ayurvedik Tıp   
Washington, Bellevue, Ayurvedik & Natüropatik Kliniği Başkanı N.D., M.D. (Ayurveda) Virender Sodhi, Alzheimer hastalığı ve yaşlılık bunaması olan hastalar için Ayurvedik uygulamalarını başarı şekilde tatbik etmektedir. Dr. Sodhi, semptomların azaltılması için, Ayurvedik tedavileri temel homeopatik ilaçlar ile birleştirmektedir. Dr. Sodhi, bitkisel ilaçlar ve kişiselleştirilmiş beslenme programından oluşan bir rejim vermekte, ayrıca bir temizlenme programını önermekte ve Alzheimer hastalarının %80’den fazlasının çevresel toksisiteden muzdarip olduğunu tahmin etmektedir.   

Bitkiler programın bir parçası olarak karaciğerin temizlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dr. Sodhi ayrıca beyin hücre fonksiyonunu arttırmak konusunda iyi olduğunu söylediği üç bitkinin ve gotu kola’nın bir kombinasyonu olan triphala’yı kullanmaktadır. Dolaşım için Ginkgo biloba ve macunabrure bitkilerini vermektedir. Dr. Sodhi karaciğer hasarı olan hastaların karaciğerlerini niyasin ile aşırı yüklememeleri konusuna dikkat çekerken, aynı zamanda tiyamin (B1 vitamini) ve niyasin (B3 vitamini) desteklerini de vermektedir. 

Tedaviler her bir hastanın kan biyokimyası ve kişisel ihtiyaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Dr. Sodhi, "Ancak benim temel kriterim sindirim ve eliminasyonu geliştirmek yönündedir, çünkü iyi bir sindirim ve eliminasyona sahip değilseniz vücudunuza ne aldığınızın hiç bir önemi yoktur, hepsi akıp gider” demektedir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye