Kortizon Kullanımı Akut Pankreatit Riskini Artırıyor

Akut pankreatit, pankreasın birdenbire meydana gelen enflamasyonudur ve en sık görülen pankreas hastalığıdır.

Kortizon Kullanımı Akut Pankreatit Riskini Artırıyor

Karolinska Enstitüsü’nde yapılan yeni bir araştırmanın sonucunda, kortizon türevlerini içeren ilaçların kullanımının akut pankreatitin meydana gelme riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları "JAMA Internal Medicine” adlı dergide yayınlanmıştır.

Araştırmacılar, kortizon ve türevlerini içeren ilaçların kullanımının akut pankreatit riskini artırdığı için, hastaların bu konuda ve kortizonun diğer yan etkileri konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle özellikle kortizon kullanan hastaların akut pankreatit riskini arttırdığı kesin olarak bilinen alkol ve sigara gibi maddelerden kesin olarak kaçınmaları gerektiği belirtiliyor.

Akut pankreatit, pankreasın birdenbire meydana gelen enflamasyonudur ve en sık görülen pankreas hastalığıdır. Birçok hasta kendiliğinden iyileşmekle beraber hastaların %15-20’sinde akut pankreatit hayati tehdit oluşturan bir duruma dönüşebilmektedir. Safra kesesi taşları ve alkol tüketiminin, hastalığın bilinen en yaygın nedenleri olduğu düşünülmektedir. Ancak bazı hastalarda meydana gelen akut pankreatitin nedeni bilinememektedir.

2006-2008 yılları arasında akut pankreatit teşhisi konulan 6.000 hasta ile 61.000 sağlıklı kişi kıyaslandığında, kortizon içerikli oral ilaç kullanan kişilerin akut pankreatit geliştirme risklerinin, kortizon kullanmayanlara göre %70 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye