Asana

Asanalar, Yoga’nın, çoğu insanın korkulu rüyası olan, fiziksel hareket ayağıdır.

Asana

Yoga denince ilk akla gelen, bağdaş kurarark oturan bir insan, veya görüntüsü çok zor olan şekillere girmiş insan vücutlarıdır. Doğal olarak, kişinin aklına ilk gelen, Yoga yapabilmek için yeterince esnek ve güçlü olmam gerek, oluyor.

Bir Üstadın söylediği güzel bir söz var.” Yoga yapmak için yeterince esnek değilim, banyo yapmak için yeterince temizlenmedim.” demeye benzer.Gözde büyütülecek hiçbirşey yok. Çünkü, esasında Yoga hareketlerini yapmak için sadece ayakta durmak, oturmak ve uzanmak-yatmak yeterli olabilir. Bu üçü temel Asanalardır. Diğer tüm Asanalar bu üçünden türemiştir. Dolayısıyla, ayakta durmak ama doğru durmak, oturmak ama doğru oturmak ve doğru yatmayı  öğrendiğimiz ve uyguladığımız zaman, Yoga Asanalarını uygulamış oluyoruz.

Bu üç Asanayı oturttuktan sonra, dilerseniz adım adım ilerleyebilir, yeni hareketler ekleyebilirsiniz. Önce kolları kaldırmak, sonra bacakları, sonra boyunu ve sonra karnı vs.

Güçlendikçe, adım adım ilerlemek , bedeni hem gereksiz yormaz hem de incinmelere karşı korumuş olur. İlerleme, ancak kişinin beden ve zihninin hazır olması doğrultusunda ilerlemelidir. Aceleye gerek yoktur!!  Zaten bu yaklaşım zihni de sakinleştirir. Sağlık dediğimiz de sistemimizin tam bir denge ve uyum içerisinde olmasıdır. Denge burada, zihin ve bedenin buluşmasıdır. Zihnin, bedenin farkına varması. Böylece merkeze dönmesi ve negatif kurgularından kurtulması.  Bedenin de zihnin olumlu komutlarına açılması. Asana dediğimiz işte budur. Zihin ve bedenin buluşup işbirliği içerisinde olması. O vakit, her ikisi de kendi üzerine düşeni, görevini yerine getirir ve stres azalır. Zamanla da tamamen ortadan kalkar.

Zaman içerisinde, herkesin bedeninde eğilmeler, yamulmalar, çarpıklıklar ve kamburluk meydana gelir. Asanalar  ise, bedeni  tekrar rayına oturtur.Dediğimiz gibi, sadece bedeni değil, zihni de yerine oturtur ve meditasyona hazırlar. Bir diğer deyişle, derin düşünmeye, düşüncenin derinine, köküne, çıktığı yere inmeye hazırlar. Bu alan da tüm potansiyellerin bir arada olduğu, kaynak alandır. Yaşam enerji sinin en yoğun olduğu alandır da diyebiliriz. Bu konuya daha detaylı olarak, ileride ki yazacağım makalede değineceğim.

Yoga Asanaları hem meditasyona hazırlıktır hem de meditasyonun bir türüdür. Burada zihnin odak noktası bedendir. Bedenden giriş yapılır düşüncenin köküne. YinYang denilen de budur. Hindistan’da, yani Sanskritçe’de Hatha olarak geçer. Gece ve gündüz, dişi-erkek, aydınlık-karanlık , soğuk-sıcak vs gibi ikiliklerin alanı. Asanaları uygularken bu ikilikleri deneyimleriz ve buradan da zamanla birlik alanına geçilir. Önce bedeni bir şekle sokarsın, sonra da o şekli bırakır sadece hissi ile kalırsın ve beden artık kendi yolunu bulur. Yani zihin bedene tabi olur. Ve kontrol eden konumundan çıkar, seyirci veya tanık konumuna girer. Burası da zaten dönüşümün başladığı yerdir ve sonrasında seyir eden zihin de olaya dahil olur ve o " dönüşüm ateşinin” içinde erir. Ve daha incelmiş olur, aydınlığı , ışığı , yani işlevi artar. Buna da farkındalık veya uyanmış zihin deriz. 

Bu adım adım izlenecek, kararlılık ve süreklilik isteyen ama çok zevkli bir süreç.  Çünkü bu, Hayata açılma sürecidir. Hayatı daha hissederek , bütüncül ve doya doya yaşamaktır. İnsanın kendine ve dünyaya yapabileceği en değerli yatırımdır, kendi bilincini geliştirmek, temizlemek ve açmak.

Yoga’ya başlama yaşı yoktur! Önemli olan istek ve niyettir. Sonra da gayrettir. Dediğimiz gibi sadece yatarak  veya oturarak bile Yoga uygulanabilir. Ömründe hiçbir egzersiz yapmamış veya bir kaza geçirerek fiziksel  bir engeli oluşmuş  veya doğuştan engelli de olsa kişi, rahatlıkla Yoga yapabilir. Bunların hepsi başlamamak için birer bahanedir. Başlamak için sadece istemek ve başlamak ve devam etmek yeterli.

Tabii ki tecrübeli bir Yoga hocası ile başlamak çok daha güvenli olacaktır. Ayrıca ilerleme hem doğru yolda hem de daha hızlı olacaktır. Bir süre sonra elbette, kişi kendi başına uygulamaya başlıyor. Ve bunun da apayrı bir zevki ve eğitici yönü var. Kişi öğrendiklerini, kendi başına uygulayıp deneyimlemedikçe zaten o bilgi tam anlamıyla yerleşmiyor. Ancak önce iyi bir öğretmene  ihtiyaç var.

Asanaların etkileri nelerdir?
 • Beden duruşunu düzeltir.
 • Sağlığı geliştirir, düzeltir.
 • Denge duygusu getirir.
 • Zihni açar, hafızayı geliştirir, öğrenme kapasitesini geliştirir.
 • Mutluluk kapasitesini geliştirir.
 • Fiziken ve zihnen güçlendirir
 • Iradeyi güçlendirir.
 • Olumlu duygu ve düşünce oluşturur.
 • Uykuları düzenler.
 • Yeme alışkanlığını düzenler. Olması gerekeni getirir ve yerleştirir sisteme. Hem tamamen kendiliğinden, doğal olarak. Sadece Yoga uygulamak yeterli.
 • Tüm hayatı düzene sokar.
 • Disiplin getirir, her düzeyde.
 • Esneklik kazandırır.
 • Hazım, dolaşım, sinir, hormon, bağışıklık vb sistemleri ve iç organlarını çalıştırır, güçlendirir, tıkanıklıkları çözer  ve dengeye getirir.
 • Toksin, yani zehirleri beden ve zihinden atar.
 • Kas-kemikleri güçlendirir.
 • Sükunet hissi verir.
 • Enerji seviyesini, frekansı  yükseltir.
 • Omurgayı dikleştirir, gençleştirir ve boyu uztaır.
 • Ve daha birçok başka olumlu etkisi vardır.
 • Hayat kalitesini arttırır ve Sevgi verip alabilme kapasitemizi  geliştirir.
Bu konuda  sorularınız varsa,  mümkün olan her zaman,  zevkle, cevap vermeye hazırım.
Yazan: Özlem ÖZÜLKER
1974 Afrika Etyopya doğumluyum.  Tasavvuf kökenli ve Diplomat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Biyolojik köküm anne tarafından Girit baba tarafından Üsküp, Makedonya, Manevi köküm ise annemin baba tarafından Merkez Efendi  ve Abdülkadir Geylani Hz. (ks)'ne dayanıyor. 
30 yaşıma kadar 7 kez taşındım ve 5 ayrı ülkede, Afrika, Almanya, Belçika, Fransa ve Türkiye'de yaşadım. 18 yaşıma kadar ailemle, sonra kendi başıma 4 kıta gezdim. 
Lise'ye kadar Alman okullarında okudum ve 3 dil öğrendim (Almanca-Ingilizce-Fransızca). TED Ankara Koleji'nden de mezun oldum.
Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisinden mezun olup Manajans/Thompson Reklam ajansı Medya bölümünde 2 yıl, Medya Araştırma ve Stratejik Planlamacı olarak çalıştım. 
Iki yıl sonra bu görevden ayrılarak yeni bir yöne gitme kararı alıp arayışa çıktım. 
TM Transandantal ve Vipassana Meditasyonları, Reiki, Art of Living Su Darshan Kriya,  Siddhi Teknikleri, Ayurveda ve Yoga öğretmenlik eğitimi aldım. Nepal'de yaşayan bir ustadan nefes teknikleri öğrendim.
Istanbul'un neredeyse bütün Beden-Zihin sağlığı merkezlerinde çalıştım. 
2003'den itibaren özel seanslar ile kendi müşteri portföyümü oluşturmaya başladım. 
Bu süreçte Yoga'nın fiziksel ve zihinsel tedavi yönü ağırlık kazandığından Refleksoloji, Ayurvedik, Marma noktası,  Derin Doku ve Bowen Masaj tekniklerini öğrendim. 
10 yıldır birçok fiziksel ve psikolojik vaka üzerine çalıştım. Bunlardan bazısı Skolyoz, MS (Multiple Sclerosis), Karaciğer-Safrakesesi-Mide ve Bağırsak problemleri, hormon dengesizlikleri, içsel sistemlerin dengesi, spor yaralanmaları, burkulma, incinme, doğuştan gelen veya sonrada oluşan fiziksel engeller, kanser, panik atak, depresyon, bağımlılıklar, doğum öncesi ve sonrası anneler.
12 yıldır Ayurveda  sayesinde bedenim, zihnim ve hayatımda yaşadığım olumlu dönüşümler, bu Kadim ve Eşsiz Yaşam Bilgisine merakımı uyandırdı. Ve Maharishi Ayurvda'da Nabız Teşhisi , Dr. David Frawley'den Ayurveda Yaşam Danışmanlığı ve Uygulayıcısı eğitimlerini aldım. Giritli ve Manevi aile kökenim ise bitkiler ve beden-zihin tedavisi sürecime büyük katkı sağlıyor. 
2005 yılında ise Sufi Ustamla tanışarak Tasavvuf yoluna girdim. Bu yönde aldığım eğitim, hayatımın her alanına yayılıp dönüşüm sağlıyarak eğitimimi sürekli kılıyor. Genetik mirasım ile aldığım eğitimler birleşip uygulama tarzımı oluşturuyorlar. Bilgim ve tecrübem hergün gelişmeye devam ediyor.
Şimdi ise, bir yandan Maharishi Ayurveda  Doğa Arınma Merkezi'ni işletip bir yandan da özel ve grup senaslarına devam ediyor, edindiğim bilgi ve tecrübeyi mümkün olduğunca yayarak, ihtiyaç sahiplerinin faydalanmasını sağlamak ve bu beden-zihin sağlığı ve bilinci konusunda ki bilgi açığını da biraz olsun kapama konusunda katkı sağlayarak, bir hizmet vermiş olmayı da amaçlıyorum.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye