Aşırı Adet Kanamaları (Menoraji)

Aşırı uzun süren veya ağır geçirilen adet dönemleri veya her ikisinin bir arada olması, yani anormal adet kanamaları menoraji olarak adlandırılır.

Aşırı Adet Kanamaları (Menoraji)

Aşırı uzun süren veya ağır geçirilen adet dönemleri veya her ikisinin bir arada olması, yani anormal adet kanamaları menoraji olarak adlandırılır. Menorajinin bilinen nedeni yine östrojen baskınlığıdır. Endometrium anormallikleri, demir ve A vitamini eksiklikleri, hipotiroit ve rahim içi aygıtları olası sebeplerdir. 

Beslenme
Dr. Nortrup, hormonları beslenme ile düzenleyebileceğinizi belirtiyor. Karbonhidrata duyarlı bir kadın iseniz (şeker, cips veya diğer nişasta türü şeyleri aşeriyorsanız, kiloluysanız veya O kan türüne sahipseniz), bu gıdaların tüketimini azaltın. Bunlar kandaki insülin seviyelerini artırır ve aşırı vücut yağlarına neden olur; bu da dolaşımda aşırı östrojen ile ilişkilidir. Gerekiyorsa, karbonhidrat alımını günde bire sınırlayın ve basit olmayan, kompleks karbonhidrat olduklarından emin olun. Dr. Northrup özellikle soya gıdalarını (miso, tofu, tepme, soya sosu) ve bazı yeşil sebzeleri (brokoli, lahana, Brüksel lahanası) öneriyor.

Besin Takviyeleri
Flavonoidler ile C vitamini, demirin bazı türleri ve A vitamini yararlı olabilir. Dönemler arası kanamalar için bioflavonoidlerin karışımı faydalı olabilir. 

Bitkisel Tıp
Silena Heron aşırı kanama tedavisi için keklik üzümü, civan perçemi ve aslan pençesi (Alchemilla) gibi kanamayı durdurucu etkili olan bitkiler kullanıyor. 

Homeopati
Fransız Homepatik hekim Jacques Jouanny, M.D. ve meslektaşları ağır kanamalar için bir dizi semptomatik ilaçlar öneriyor. Bu ilaçlar semptomlara acil müdahale eder fakat klasik homeopatideki gibi yapısal düzeyde iyileşme etkileri yoktur. 
  • Sabina 5C: Adet kanamaları erken başlıyor, ağır ve uzun süreli oluyorsa; kan parlak kırmızı ise, siyahımsı pıhtılar içeriyor ve küçük fiziksel hareketlerle şiddetleniyorsa; kuyruk sokumundan kasık kemiğine yayılan ağrı varsa. (Doz: iyileşmeye kadar saat başı 5 tablet)  
  • Cronus satluus 5C: Adet dönemi fazla uzun sürmüş ise ve siyah kan ve uzun lifli pıhtılar varsa. (Doz: günde 3-4 kere 5 tablet)
  • China 9C: Adet döneminde veya sonrasında siyah kan, solgunluk, düşük kan basıncı, zayıflık, kulak çınlaması, görsel bozukluk veya terleme olursa. (Doz: günde 3-4 kere 5 tablet)
  • Secale cornutum 5C: Fazla siyah kan varsa, uzun sürmüş ise ve birkaç gün için veya bir sonraki adet dönemine kadar siyahımsı bir akıntı takip ediyorsa. Yalancı doğum sancıları da olabilir. (Doz: günde 2-4 kere 5 tablet)

Doğal Hormon Tedavisi
Dr. Northrup hormon dengesini korumak için doğal progesteron kullanımını tavsiye ediyor. Adet başlangıcından 2-3 hafta önce avuç içine veya diğer yumuşak cilt bölgesine kremden ½ çay kaşığı kadar günde iki kere uygulanmasını öneriyor. Adet döneminiz başladığında kullanımı durdurun ve iki hafta sonra yeniden başlayın. Sonuçları kendini 3 ay içerisinde gösterecektir. Östrojene karşı koymak için daha güçlü doz gerekirse, mikronize oral progesteron tabletleri, adet dönemi öncesinde günde iki kere 100 mg alındığında daha yararlı olabilir. Adet dönemi sonlandıktan iki hafta sonra bu dozda devam edilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye