Ayurveda ve Aromaterapi

Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak canlanmak için uygulanabilecek basit ve zevkli, sayısız yöntemlerin biridir.

Ayurveda ve Aromaterapi

Aromaterapi, kökleri eski Mısır Medeniyeti'ne dayanan ve Ayurveda'nın çok önemli tedavi araçlarından biridir. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığın ve dengenin gelişmesi ve korunması için, bitki özlerinden elde edilen, saf, tedavi edici  ve güçlü esans yağları'nın bilinçli ve amaca yönelik kullanımıdır. 

Bitki özleri, distilasyon denilen özel bir teknikle esans yağlarına dönüştürülür. Çoğu esans yağı özü distilasyon yoluyla çıkarılmaktadır. Bitki, dev bir düdüklü tencereyi andıran kazana yüklenir ve buhar basınç ile bitkinin içinden geçirilir. Oluşan sıcaklık bitki özlerinde ki yağı ortaya çıkarır. Yağ hızla buharlaşır. Suyun buharı ile biki özü buharı kazanın üzerinden soğuk su  borusundan geçirilir. Bu işlem buharı tekrar sıvıya dönüştürür. Böylece esans yağı ile suyu birbirinden ayırmak kolaylaşır. Yağ suyun üzerinde yüzer ve birbirlerine karışmazlar. 

Esans yağlarını kullanarak, bitkilerin tedavi etme özelliklerinden faydalanabiliriz. Ancak burada yağ haline dönüşmüş bitki özü incelmiş bir yapıya dönüşmüştür. Bu da hem etkisinin hemde ulaştığı alanların inceldiği anlamına geliyor. Fiziksel bedenin yanısıra, eterik beden, zihin, duygular hatta bilinçaltı üzerinde etki eder. Bitkinin karakterine göre de bu etki değişir. Bazısı uyarır, bazısı gevşetir, bazısı yeniler, bazısı hazım ettirir gibi. 

Esans yağlarının, kimyasal maddelerin aksine, doğal olma özellikleri sayesinde, fizyolojiyi dengeler ve normal hale getirirler. Bedenin kendi kendini tedavi etme bilincini uyandırırlar. Sentetik ve organik olmayan maddeler, içlerinde bu bilinci taşımamaktadır.Neredeyse tüm esans yağları, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan ve tedavi eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Araştırmalar gösteriyor ki, esans yağlarının düzenli kullanımı tedavi direncini kırarak, iyileşme hızını arttırmaktadır.

Esans yağlarının bazı etkileri: 
Ruh halimizi çok olumlu etkiler, neşelendirir, sakinleştirir, canlandırır, uyandırır, motive eder, ilham verir, dengeler ve uyumlar, yorgunluğumuzu giderir, anksiyete, gerginlik, başağrısı, yorgunluk ve diğer ağrılar, aşırı iştah artışı veya iştah kaybı, uykusuzluk, panik atak, migren,konsantrasyon bozukluğu ve depresyona karşı hızla etki gösterir. Hazmı kolaylaştırır, derin ve kesintisiz uykuya yardımcı olur, zihinsel berraklık sağlar, öz güven geliştirir, haz duygusu oluşturur, mutluluk seviyesini arttırır ve bunun gibi birçok faydaları vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, esans yağlarını koklamak, sağ ve sol beyin aktivitesini dengeleyip beyin loblarını birbiriyle uyumlu hale getiriyor ve nabzı birkaç saniye içinde dengeliyor.

Esans yağı, bitkilerin, yaprak, çiçek, kök, sap,dal, meyve, tohum ve dikenlerinin içinde ki küçük torbacıklarda bulunan "yaşam gücü"  veya "öz suları"dır. Bunlara bitkilerin "ruhu" da denilebilir.

Esans yağlarının, yüksek kaliteye sahip, %100 doğal, saf, vahşi veya organik olarak büyümüş bitkilerden üretilmesi yağın kalitesini ve etkisini çok değiştirir. Bitkinin tüm potansiyel ve etkisini çıkarması için ise, yavaşça ve az basınçla distile edilmesi gerekir. Yüksek kalite ve güçlerini koruması için de koyu renkli şişede, serin bir yerde güneş ışığına direk temas ettirilmeden saklanmalıdır. 

Esans Yağları 'nın Gücü nereden geliyor?
Esans yağlarının, üzerimizde ani ve güçlü etkileri neye dayanmaktadır. Bu nasıl mümkün olabilir? Bunun cevabı, esans yağları ve koku duyusunun gücünde yatmaktadır.

Koku  Duyusunun  Gücü
Burun deliklerinin kökünde ki mukoza zarında, ortalama 10milyon sinir ucu bulunmaktadır. Bu mukoza zarı, vücudumuzun merkezi sinir sistemi'nin dış dünyaya açılarak ilişki kurduğu tek alandır.  Nefes aldığımız zaman koku da alırız. Her bir nefesle, çevremiz hakkında en ince düzeyden bilgi toplamaktayız. Koku molekülleri, bu alıcılar üzerinde kimyasal bir reaksiyon oluşturur ve bunlar limbik sistem üzerinde elektrik aktaran bir uyarıcı görevini görür. Beyindeki limbik sistem, duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefesin, kalp atışının, hazım ve otonomik sinir sisteminin yöneticisidir. Ve burası beynin en eski bölümlerinden biridir. Tüm bu fonksiyonlar kokudan, bilincin etkisi olmadan direk etkilenmektedir. Bu da, bir kokunun bizi anında, bilinçaltı düzeyinde etkilemekte olduğunu gösterir. 

Bazı koku molekülleri, beyinde endorfin, serotonin ve enkefalinler denilen nörotransmitterleri (sinirler arası kimyasal iletici) uyararak serbest kalmalarını sağlayabilirler. Bu nörotransmitterler, mutluluk, neşe, ve huzur duygularının hissedilmesinde etkili olabileceği gibi, özellikle bazı enkefalinlerin ağrı kesici özellikleri de mevcuttur. 

Esans yağlarının kullanımı duyguları değiştirmenin, olumlu yönde etkilemenin, huzur , neşe ve dinginlik sağlayarak sağlığı geliştirmenin etkili bir yoludur.Kokular ve hatıraların limbik sistemde birarada depolanması ise, kokuların anıları neden uyandırdığını açıklar. Neredeyse herkes, belli bir kokunun eski bir anıyı hızla canlandırdığını deneyimlemiştir.

Esans  Yağları  ile  ilgili  özgün  ve  ilginç  özellikler
 • Ayurveda'da Prana olarak bilinen yaşam gücünün emilimi ve dolaşımını arttırır.
 • Antivirütik (virüs öldürücü), antibakteriyel ve antifungal (mantar öldürücü),  özelliğe sahiptirler.
 • Yüksek oranda oksijen emme kapasitesine (ORAC) sahip olarak, hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine sahiptirler.
 • Küçük moleküler yapıları sayesinde, dokuların ve hücrelerin içerisine nüfuz etme yeteneğine sahiptirler.
 • Hastalıkları yalnızca fiziksel olan yüzeysel düzeyden değil, temelden ve kökten de tedavi edebilme gücüne sahiptirler. Burası zihinsel ve duygusal alandır. Zihin ve duygular, fiziksel hastalıkların temelidir.
Tıbbi esans yağları ile tedavi uzmanları tarafından eğitilmiş profesyonel terapistler, edindikleri pratik ve bilimsel bilgiler ile, akut ve kronik hastalıkların tedavisinde olağanüstü sonuçlar elde etmektedirler.
Ancak esans yağlarının etkisini hissetmenin tek yolu, sadece profesyonel olarak hazırlanmış, tedavi edici karışımları kullanmak değildir. Evlerde veya iç mekanlarda aroma lambaları veya difüzyon aletleri ile bu yağların etkilerini rahatlıkla yaşayabiliriz.

Esans  Yağları'nın  kullanımı
Esans yağları birçok şekilde kullanılabilir:
 • Aroma lambası ve buharlığı
 • Masaj
 • Kompresler 
 • Buğu banyosu 
 • Gargara 
 • Göğüse sürerek
 • Banyoda 
 • Gıda
Örneğin birkaç damla canlandırıcı biberiye yağını sabahları masaj yağınıza veya küveti doldurduğunuz suyun içine katabikirsiniz. Yada rahatlatıcı ve gevşetici gül, lavanta ve sandalağaco yağından birkaç damla akşamları ve Papatya yağını mideye sürerek ve fiziksel rahatsızlıklar içinse kompres uygulanabilir.

Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak canlanmak için uygulanabilecek basit ve zevkli, sayısız yöntem vardır. En etkili yöntem ise Mikrodifüzer kullanarak esans yağını havaya yaymaktır. Mikrodifüzer, huni şeklinde camdan yapılmış bir alettir. Ucuna da hava pompası bağlıdır. Buradan esans yağı havaya pompalanır. Böylece havayı temizleyen ve bakterileri öldüren negatif iyonların havadaki sayısı artar. Birkaç dakikalık difüzyon ile odanın havası tamamen yenilenip, kalitesini arttıracaktır.

Günün  her  saati  için  uygun  aroma'yı  seçmek
Aşağıda ki, bazı esans yağlarının günün hangi saatinde, hangi durumda, ne amaçla kullanılabilineceğine dair fikir veren bir tablodur. Ancak bu durum kişinin Doshası, yani fiziksel-zihinsel ve duygusal durumuna göre değişiklik de gösterebilir. Dolayısıyla www.dogaarinma.com'dan Istanbul'da ki ilk ve özel Ayurveda kliniği ile iletişime geçerek, Nabız teşhisi için bir randevu alın ve kendi beden tipi (Dosha)'nızı öğrenin. Bundan sonra ihtiyacınız olan esans yağı ve diğer teknikleri belirleyebilirsiniz. 

Sabah

 

Tazeleyici, canlandırıcı, uyandırıcı

Limonotu, Greyfurt, Portakal, Limon, lime (yeşil limon)

Uyarıcı, hareketlendirici

Biberiye, Çam, Karanfil, tulsi, diken Lavantası, Tarçın,  Kekik

Öğle

 

İştah açıcı (yemek öncesi ve sırası)

Zencefil, Bergamot, Anason, Kakule, Limon, Nane, Lime

Hazmı destekleyici (yemek sırası ve sonrasında)

Nane, Kakule, Kişniş, Rezene, Anason, Fesleğen, Limon, Portakal, Limon, Lime

Öğleden sonra

 

Canlandırıcı, yorgunluk giderici, zihni açıcı ve konsantrasyon geliştiren

Biberiye, Nane, Fesleğen, Kakule, Karanfil, Limonotu, Limon, Kekik, Cypress

Tonik, sakinleştirici, neşelendirici

Bergamot, Greyfruit, Portakal, Limon, Gül, Lavanta, Itır, Ylang Ylang, Neroli, Yasemin

Gevşetici ve açıcı (Meditasyon için)

Sandalağacı, Mür, Gül, Yasemin, Sedirağacı, Myrtle, ak günlük

Akşam

 

Hazmı destekleyici (yemek öncesi-sırası ve sonrası için)

Bergamot, Kakule, Anason, Fesleğen, Mandalina, Melisa, Verbena

Gece

 

Uykuya hazırlayan, yardımcı olan ve  kesintisiz uyutan

Lavanta, Papatya, Melisa, Sandalağacı, Mandalina, Gül, Verbena, Mercanköşk, Limon, Neroli, Ravintsara, Vetiver


Saflığın Tesiri
Esans yağlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için, bu yağların en iyi kalitede, yani %100 saf, vahşi ortamında hasat edilmiş veya sertifikalanmış organik bir ürün olması gerekmektedir.Araştırmalar, insanların esans yağlarını kullanmaya başladıklarından beri hayatlarında olumlu gelişmelerin sayısı arttığını göstermiştir. 

Esans yağları, yani "bitkilerin ruhu" "insanın ruhu'nu" besler. Bu bitki özleri, Yaşam Gücümüzü ve mutluluk hissini arttırır. Fiziksel bedenimiz çoğu zaman yeterince beslenebiliyor, ancak daha ince bedenlerimiz ve ruhumuz çoğu zaman yetersiz besleniyor. Aromaterapi bu anlamda ince boyutta besin sağlayarak bize unutmuş olduğumuz yönümüzü hatırlatarak Denge ve Bütünlük hissi sağlıyor. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye