Ayurveda ve Müzik

Gandharva-Veda müziği doğanın ebedi melodilerinin ifadesi olup, yeryüzünde ... uyumlu ve dengeli etkilere neden olmak ve dünyada huzuru sağlamaktır.

Ayurveda ve Müzik

Gandharva Veda

Gandharva-Veda müziği doğanın ebedi melodilerinin ifadesi olup, yeryüzünde ... uyumlu ve dengeli etkilere neden olmak ve dünyada huzuru sağlamaktır.

Tüm evren, evrendeki sınırsız sayıdaki tüm unsurların her biri, farklı frekanslar veya seslerdir. Doğada her yerde mutlaka bir mutluluk salınımı vardır. Güneş çevresinde hareket eden dünyayı veya pek çok galaksi ve yıldızları düşünün, hepsi hareket ediyorlardır. Yeryüzü ve yıldızlarla dolu gökyüzünün özel bir devinim modeli göstermesi ve bunda hiç sapmaması, çok büyük bir doyumu da beraberinde getirir. Mutluluk, evren'in doğal aktivite tarzı olmalıdır. Doğanın akışkanlığı, mutluluk dalgaları içersinde hareket etmeyi sağlar. Doğadaki ebedi uyum, bir mutluluk modeli sunmaktadır. Tüm doğa daima mutluluk dalgaları içersinde salınım gösterir. Bu evrimin akışıdır; daha, daha ve daha fazlaya doğrudur; daha fazla bilgi, daha fazla mutluluk ve daha fazla ilerlemeye doğru... Gandharva müziği doğanın ebedi müziği ve ebediyen aynı olan melodisidir. Bu melodi mutluluk dalgaları ile her yere yayılır. Gandharva müziği, doğanın güçlü bir salınımıdır; bu ritimler her zaman devam ettirilir. Tüm bu ritimlerin devamlılığı ile yaratılışın sınırsız çeşitliliği doğal yasa ile çok iyi bir şekilde düzenlenebilmektedir. 

Doğanın Ebedî Müziği Gandharva, ortamın negatif enerjisini yok eden, mutluluk ve huzur veren  melodidir. Bu doğanın ebedi müziğine Sanskritçe "Gandharva Veda" denir. Müzik uyumlu frekanslardan oluşur; bazısı benzer, bazısı farklı pek çok ses veya frekans değerlerini içererek, sesteki uyum melodiyi oluşturur. 

Yeryüzündeki insanlar, doğa yasalarını ihlal ettiklerinde stres ve uyumsuzluk yaratırlar, bu ise acı ve ıstırapla sonuçlanır. Dünya nüfusu, kendiliğinden doğal yasa ile uyumlu düşünme ve hareket etme konusunda eğitilmemektedir. Gözyaşları, yetersizlikler, problemler, terörizm ve savaş, tüm bu negatif değerler dünya insanları tarafından doğal yasanın ihlal edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. 

Gandharva Veda müziği, doğal yasayla uyumlu hayatı kolaylaştırır. Bu stresi nötralize etmek için Hindistan’da Veda uygarlığından bu yana bir bilgi vardır: "Veda Bilgisi" Veda uygarlığı, hayatın doğal yasa ile uyumlu yaşanması anlamına gelen, 'yeryüzünde cennet' in zevkine varmıştır. Herkes doğal yasa ile desteklenmiş, her zaman artan ınutluluk dalgalarının sevincini duyumsamıştır. 
  1. Gandharva müziği, Veda uygarlığının müziğidir. 
  2. Gandharva müziğinin, mutluluk dalgaları şeklinde akmakta olan evrimi kontrol eden, doğal salınımlarıyla uyumlu bir melodi stili vardır. 
  3. Gandharva müziği, yaratılışın en ufaktan, en büyük evrensele dek her düzeyinde kendiliğinden söylenen, doğanın ebedi müziğidir. 
  4. Gandharva müziği, dünya insanlarının doğal yasayı ihlallerinden kaynaklanan olumsuz eğilimleri ortadan kaldırmaya yönelik, sabahtan ertesi sabaha kadar çalınabilen güçlü bir melodi yaratmaktadır. 
Yaratılışın her düzeyi bir frekanstır. Bir frekans bir değeri içerisinde erir ve bu, evrim sürecinin oluşum tarzıdır. Gece biter ve şafak söker. Gecenin karanlık ve durgunluğu sona erip şafak söktüğünde ilham verici bir tazelik gelir ve tüm atmosferde farklı bir frekans vardır artık. Gün ortasında bir diğer büyük değişim olur; gece bir başka frekans; gece yarısı bir başka frekans. Bu değişim döngüsü daimidir. Çünkü lıer şey bir frekanstır ve her dönemde bir ses vardır. 

Yoga-Meditasyon Gevşeme Tekniği,
Nefes kesen bir günbatımı, bir dağ manzarası ya da orman'da ki şelale bizde hayranlık ve mutluluk duygusu uyandırır. Doğanın Ebedî Müziği Gandharva Veda müziği bize bu deneyimi yaşatır. Gandharva Veda Doğa'nın frekanslarıdor.

Herbir melodi, bunlara Raga denir, günün belli saatlerinin farklı bir frekansını yansıtır. Günün belli bir saatine denk gelen melodiyi çaldığımızda çevrenin ve bizim bilincimiz'de  doğal bir uyum ve denge meydana gelir. Bu oluşan yeni yüksek frekansın kalitesi içimizde mutluluk, huzur, barış, özgüven, cesaret ve bilgeliği canlandırır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye