Cinsel Fonksiyon Bozukluğu - Alternatif Tedavi

Cinsel birleşmeyi engelleyici, fiziksel veya psikolojik sebeplere dayanan bir problemdir.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

Cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisinde çeşitli alternatif tedaviler yararlı olabilir. Bozukluğun altında herhangi bir duygusal veya zihinsel bileşen olup olmadığının ele alınması için danışmanlık veya psikoterapi şiddetle tavsiye edilir. Besinsel takviyelerin yanı sıra, Batılı, Çinli ya da Ayurvedik bitkisel ilaçlar, cinsel fonksiyon bozukluğunun biyokimyasal nedenlerini çözmeye yardımcı olabilir.

Genital bölgede kan dolaşımını artıran ve birkaç çalışmada etkili olduğu kanıtlanmış olan gingko biloba faydalı takviyeler ve bitkiler arasındadır. Eğer nedeni psikolojik, duygusal ya da enerji bozukluğu ise meyan kökü, azgın teke otu, eucommia ve küsküt gibi adrenal tonikleri hastanın ruh halini düzeltebilir ve cinsel ilgiyi yükseltebilir. Bu otlar beyin epinefrin kimyasalı salgılayan adrenal sistemin gücünü artırdıkları için bu bitkiler fiziksel ve ruhsal strese uyum sağlama yeteneğini artırır. Hastanın üreme organları cinsel dürtü ve fonksiyonu düzenleyen hormonları yeterli derecede üretmiyorsa, Hayıt iyi bir çözüm olacaktır. Cinsel dürtü yoksunluğu olduğunda, geyik boynuzu gibi tonikler cinsel ilgiyi artırabilir.

Yohimbe veya Rauwolfia ağacı kabuğundan elde edilen bir alkaloid olan yohimbin, erkeklerde iktidarsızlık tedavisi için geleneksel tıpta kullanılan ve bitkisel kaynaklardan elde edilen bir ilaçtır. Yohimbin, iktidarsızlık tedavisinin yanı sıra, kol ve bacaklarda yetersiz dolaşımın tedavisi ve gözbebeğinin genişletilmesi için de kullanılır. Yohimbin, reçeteli ilaç olarak Yocon ve Yohimex gibi marka adları altında bulunabilir. Yohimbin iktidarsızlıktan etkilenen tüm erkeklerde etkili olmaz ancak sildenafilden (Viagra) daha az yan etkisi vardır.

Homeopatik tedavi, bozukluğun enerjik yönleri üzerine odaklanarak yararlı olabilir. Bir Çin tıbbı uygulayıcısı, kıl inceliğinde iğnelerin kullanılarak vücut enerjisinin (Qi) uyarıldığı bir tedavi olan akupunktur kullanarak cinsel fonksiyon bozukluğunu tedavi edebilir. Kadim Çin teorisine göre vücutta çeşitli organlara, onların fonksiyonlarına ve hastanın duygularına karşılık gelen 12 meridyen vardır. Akupunktur iğneleri, geleneksel Çin tıbbında üreme sisteminin temeli olan böbreği düzenleyen meridyenler ya da cinsel fonksiyon üzerinde rolü olan diğer meridyenler üzerindeki noktalara uygulanabilir.

Yoga ve meditasyon, vajinismus gibi durumlar için gerekli olan fiziksel ve zihinsel rahatlamayı sağlar. Yoga öğretmeni vücudun cinsel dürtüyü ve iyi olma hissini artıran hormonları üretmesine yardımcı olmak için yoga bükülme ve dönme hareketlerini, hastanın sakinleşmesi için ise ileri eğilme hareketlerini tavsiye edebilir.

Gevşeme terapisi fonksiyon bozukluğu ile ilgili kaygıyı azaltır ve yatıştırır. Masaj, bilhassa kişinin partneri tarafından gerçekleştirildiğinde, stresi azaltmada son derece etkilidir.

Masaj terapisti veya aromaterapi uzmanı de cinsel dürtüyü artırmak için sandal ağacı ya da yasemin yağları tavsiye edebilir. Aromaterapi uzmanı genellikle tekil kokular önerebilir veya kişinin tercihleriyle ​ve zihnindeki belirtiler ile oluşturulan bir karışım reçete edebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye