Emzirme Sorunları - Sebepleri

Doğum yapan kadınların, emzirme döneminde yaşadığı fiziksel ve psikolojik huzursuzluklardır.

Emzirme Sorunları

Doğum yapan kadınların, emzirme döneminde yaşadığı fiziksel ve psikolojik huzursuzluklar emzirme sorunları olarak adlandırılır. Emzirme sorunları için kullanılacak uygun tedavi, sorunun nedenine bağlıdır.

Yetersiz Süt Üretimi
Süt üretimi, çeşitli şekillerde artırılabilir. Anne için, daha sık emzirmeyi teşvik etmek en kolay yoldur. Bu pratik değilse veya bebek işbirliği yapmıyorsa, süt üretimi genellikle aralıklı meme pompası (süt sağımı için bir cihaz) kullanımı ile artırılabilir. Meme pompalarının manüel ve elektrikli modelleri mevcuttur. Sağılan anne sütü şişelenip dondurulabilir ve daha sonra ihtiyaç duyulduğunda bebek biberonla beslenebilir. Yine de eğer süt üretiminde bir sorun varsa muhtemelen anne her fırsatta bebeğini emzirmek isteyecektir.

Deve dikeni veya Silybum marianum, bazen süt salgılanmasını teşvik etmek için reçete edilir. Bitki, emziren anneler için güvenli olarak kabul edilse de, saygın ve güvenilir bir kaynaktan tedarik edilmeli ve bir herbalist, natüropat veya bitkinin kullanımında deneyimli başka bir sağlık uzmanı tarafından reçete edilmelidir. Her meme hem ön süt hem de yağ oranı yüksek, zengin arka süt içerir. Bebekler arka sütteki besinlere ve yağa ihtiyaç duyar ancak ona ulaşmak için ön sütü içmesi gerekir. Bu nedenle annenin bebeği emzirirken bir memedeki süt tamamen bitmeden diğer memeye geçmemesi önemlidir. Bu her memeden en az 10 dakika emzirerek sağlanabilir. Eğer bebek tüm memeyi boşaltmazsa bu meme pompası yardımı ile yapılabilir. Anne bir sonraki emzirmesinde emzirmeye diğer memeden başlamalıdır.

Kenetlenme Sorunları
Doğru emzirmenin sağlanması için anne, bebeğin tüm meme başına kenetlenmesini teşvik etmelidir; bunun için bebek emmeye başlamadan önce dudakları, areolayı (meme başı çevresindeki koyu renkli alan) tamamen çevrelemelidir. Büyük olasılıkla annenin memeyi bebeğin ağzına yönlendirmesi ve yeniden konumlandırması gerekebilir. Pratik, kenetlenmeyi mükemmelleştirecektir. Bazen bebeğin emme tekniğini ve kenetlenmeyi geliştirmesi için tek ihtiyacı olan zamandır. Bebeğin ağzında yarık damak gibi yapısal bir sorun varsa, süt üretiminin sürdürülmesi için meme pompası gerekebilir. Emme tekniğinin gelişmediği bazı durumlarda bebeği bir besin destek sistemi ile beslemek gerekebilir. Sistem, annenin meme pompasıyla sağdığı sütünün dolacağı bir biberon ile bu biberondan uzanan ve meme uçlarına bağlı olan iki tüpten oluşur. Bebek zayıf bir emme hareketi yaptığında dahi süt, tüplerden kolayca akar. Böylece bebeğe yeterli süt akışı sağlanırken, anne ile bebek arasında yakınlık sağlanabilir.

Programlama Sorunları
Emme döneminde olup da gece boyunca emzirilmeden uyuyan bebekler muhtemelen yeterli süt almıyorlardır. Gece emzirilmeden geçen süre beş saati aşmamalıdır, bu nedenle bebeklerin yeterli beslendiklerinden emin olmak için uyandırılmaları gerekebilir. Yeniden çalışmaya başlayan anneler, süt akışını teşvik etmek ve evden uzakta oldukları zamanlarda bebeğin beslenebilmesi için saklanmak üzere, taşınabilir bir meme pompası ile bir iş gününde en az bir defa süt sağabilirler.

Meme Ucu ve Meme Sorunları
Acıyan veya çatlak göğüs uçlarına sıvı E vitaminini düzenli olarak uygulamak ağrıyı dindirmeye ve iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Antibiyotik tedavisi gerektiren bir meme enfeksiyonu olduğunu düşünen kadınlar, derhal doktorlarına görünmelidir.

Plasentanın İçerde Kalması
Rahimde kalan plasenta parçalarının çıkarılması için genellikle dilatasyon ve kürtaj denilen (D&C) küçük bir operasyon gerekir. Plasenta çıkarıldıktan sonra, prolaktin seviyeleri yükselecek ve bu süt üretimini uyaracaktır.

Stres ve Yorgunluk
Gevşeme egzersizleri, yoga, meditasyon, masaj ve aromaterapi stresi azaltmak için yararlı araçlar olabilir. Kadınlar emzirme için sakin, huzurlu bir ortam oluşturmalıdır. Memeye ılık kompres uygulamak sütün gelmesine yardımcı olabilir. Eğer mümkünse, bebek uyurken kısa uykular gece emzirmesinin neden olduğu yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Psikolojik Sorunlar
Özellikle de bebeğini emzirmeyi tercih eden yeni annelerin aile ve arkadaşlarından destek alması gerekir. Eğer aile ve yakınların desteği alınamıyorsa, emziren anneler için destek gruplarından yardım alınabilir. Birçok hastane emzirme teknikleri ve emzirme sorunları konularında annelere ve eşlere kurs verir. Emzirme ile ilgili olumsuz duyguları olan kadınlar, bu sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olacak kurslar bulabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye