Dünya Enerji Verimliliği ve İklim Sorunları 14 Kasım 2013 İstanbul

Avrupa Birliği Üyesi Belediye Başkanlarının Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu

Dünya Enerji Verimliliği ve İklim Sorunları 14 Kasım 2013 İstanbul

Kadıköy Belediyesi, 5100 üyesi bulunan, iklim değişimleri ve enerji verimliliği konularında çalışmalar yapan AB üyesi belediye başkanlarının kurduğu Covenant of Mayors’un, en önemli toplantılarından biri olan Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya için Değişim toplantısına ev sahipliği yapacak.

Avrupa Komisyonu tarafından iklim değişimlerini azaltmada en önemli görevin yerel yönetimlere düştüğü fikrinden yola çıkılarak 2009 yılında kurulan Belediye Başkanları Sözleşmesi Covenant of Mayors’a, belediyeler ancak 2020 yılına kadar kendi bölgesinde atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedefini belirlemesiyle kabul ediliyorlar.

2020 yılına kadar, Kadıköy’deki atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedeflerini belirleyerek, sözleşmeyi imzalayan Kadıköy Belediyesi, henüz bir yıllık yeni üye olmasına rağmen, AB Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin (Covenant of Mayors,) Üst Düzey katılımlı Avrupa Komşuluk Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü, adını taşıyan uluslar arası toplantısını buluşma noktası oldu.

Üye ülkelerden 32 Belediye Başkanı, 19 Belediye Başkan Yardımcısı ile enerji konularında uzman yerel yönetim temsilcilerinin katılacağı 200 kişilik uluslar arası toplantı, 14-15 Kasım tarihlerinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Doğu-Güney Forumu, Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü adını taşıyan toplantılarda, enerji ve iklim sorunları, enerji verimliliği, enerji kaynaklarının yönetilmesi, yerel yönetimlerin enerji tasarruf politikaları gibi konular ele alınacak.

Açılış Konuşmalarını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın yapacağı Kadıköy Buluşması’nın en büyük önemi ise Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin, Türkiye’nin coğrafi konumundan da yararlanarak, Orta Asya ve Avrupa ülkelerine yayılması için Kadıköy’ün köprü görevini üstlenmesi. Bu toplantılar ile iklim değişikliği ve enerji verimliliği çalışmaları sadece Avrupa ülkelerinde kalmayıp, Orta Asya ülkelerine de yayılması hedefi gerçekleştirilmiş olacak.

AB Komisyonu Komşuluk Direktörü Micheal Ü.Köhler’ in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek toplantılar da belediye başkanları, enerji bakanları ve enerji konularında yetkili yerel yöneticiler, iklim değişimleri, enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji kaynakları konularında kendi ülkesindeki proje ve tecrübelerini de paylaşacaklar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye