En İyi Protein Kaynakları

Protein tüm vücut dokularının büyümesinde ve onarılmasında büyük rolü olan bir yapı taşıdır.

En İyi Protein Kaynakları

Protein tüm vücut dokularının büyümesinde ve onarılmasında büyük rolü olan bir yapı taşıdır. Kas kütlesinin artırılmasına yarar ve tüketimi kişinin daha tok hissetmesini sağlar. En iyi protein kaynaklarını öğrenerek siz de protein tüketiminizi artırabilirsiniz:

1- Yağsız Et
Etin protein oranı çok yüksektir ve çoğu kişinin protein kaynağı da ettir. Sığır eti, dana eti, kuzu eti, keçi eti gibi etler tercih edilebilir.

2- Balık
Izgara balık oldukça besleyici ve protein açısından zengindir. Somon ve sardalye gibi türleri proteinin yanında bolca da Omega-3 yağ asidi de içerirler. Izgara balık bulmakta zorlananlar için konserve balık da kolayca hazırlanan ve tüketilen bir protein kaynağıdır.

3- Derisiz Tavuk
Hindi ve derisiz tavuk çok sağlam protein kaynaklarıdır. Sporcuların çoğu da haşlanmış tavuk tüketerek protein tüketimlerini artırırlar. Ayrıca yağsız kırmızı ete göre daha ucuz bir seçenektir. 

4- Yumurta
Haşlanmış, çırpılmış veya çılbır yumurta besleyicilik açısından mükemmeldir. Yağda yumurta ise yağ alımını azaltması gereken kişiler için daha az tercih edilmesi gereken bir seçenek olarak görülebilir.

5- Bakliyat
Bakliyatların çok fazla sayıdaki çeşidi ve besleyici değerlerinin kıymeti nihayet günümüzde bilinmeye başlamıştır. Mercimek, nohut, bezelye ve fasulye protein değerleri açısından zengindir ve vejetaryenler ile veganlar için önemli protein kaynaklarıdır.

6- Soya Ürünleri
Günümüzde süt ve süt ürünlerine karşı intolerans daha iyi bilindiği ve teşhis edildiği için daha çok kişi bunlar yerine tofu gibi soya ürünlerini tüketmektedir. Günden güne daha lezzetli ve kaliteli üretilen soya ürünlerini siz de deneyebilirsiniz.

7- Yemişler
Çiğ yemişler en iyisidir ancak tahin, badem ezmesi ve diğer yemiş ve çekirdek ezmeleri de tüketenlere protein sağlar. Ancak porsiyon büyüklüğüne dikkat etmeniz önerilir çünkü yemişlerde yağ oranı yüksektir.

8- Az Yağlı Süt Ürünleri
Az yağlı yoğurt, az yağlı peynir ve az yağlı süt hem protein içerirler hem de sütün daha iyi bilinen faydası olan kalsiyumu sağlarlar. Günümüzde tüm bu ürünlerin çok sayıda çeşidi vardır, dolayısıyla her damak tadına hitap ederler. Ancak yağ oranı yüksek olanların tüketimini minimumda tutmak tavsiye edilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye