Esansiyel Yağlarla Yaz Uygulamaları

Ailenizle geçirdiğiniz zamana esansiyel yağları ekleyin

Esansiyel Yağlarla Yaz Uygulamaları

Yaz dönemi genellikle tatille eş görülse de çoğu kişi için daha sıcak ve yorucu bir havada daha çok çalışmak, izinde olan kişilerin görevlerini de üstlenmek, tatilde olan çocuklarla ilgilenmek manasına gelir. Fakat günlük planınıza ufak rahatlama ritüelleri dahil ederek bu mevsimin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz. Günlük aktivitelere esansiyel yağları eklemek hem size hem ailenize sağlık, huzur ve konsantrasyon verirken, geçirdiğiniz zamanın daha keyifli olmasını sağlar. 

Yaz günlerinde bu beş uygulamayı deneyebilirsiniz:

1- İş Sonrası Ritüeli
Bergamot, lavanta, ıtır, ylang ylang, silhat ve sandalağacı rahatlamak için mükemmel tercihlerdir. Yağları 20 dakika boyunca bulunduğunuz ortamdaki havaya yayın. Eviniz bu şekilde bir kaos mekanı değil, bir rahatlama sığınağı olacaktır. Yapay ışıkları olabildiğince az kullanın ve uzun yaz günlerinin evi doğal ışıkla doldurmasına izin verin.

2- Yemek Zamanı Ritüeli
Turunçgil yağları yaz zamanı için mükemmeldir ve keyifli, rahatlatıcı, mutlu edici bir aromaterapi etkisi yaparlar. Akşam yemeği zamanında yağları havaya yaymak, akşam vaktine güzel bir geçiş sağlar.

3- Banyo Zamanı Ritüeli
Eğer küçük çocuklarınız varsa esansiyel yağları banyoda kullanarak hem onları hem kendinizi rahatlatabilirsiniz. Lavanta ve Alman papatyası hem cildi ferahlatır ve yumuşatır hem de çocuğun banyosunu ebeveyn için de keyifli bir hale getirir. Elbette kendi banyonuzda da kullanabilirsiniz.

4- Çalışma Zamanı Ritüeli
Çocukların yaz aylarında da yapması gereken ödevleri veya devam etmesi gereken kursları olabilmektedir. Esansiyel yağlarla bu vakitleri daha keyifli ve konsantre olmuş bir şekilde geçirebilirsiniz. Çocukları ders çalışmak için odalarına göndermek yerine biberiye veya adaçayı gibi bir yağı mutfağa veya yemek odasına yayın. Televizyonu kapatın, pencereleri açın ve yumuşak bir müzik çalın. Hem siz hem de onlar bu şekilde daha iyi odaklanacaktır.

5- Ev Dışındaki Ritüeller
Çocuğunuzu oyunlar oynamaya veya açıkhavada bir kursa götürüyorsanız basit bir sprey tarifiyle hem sinirleri kontrol altında tutabilir hem de kenarda oturup izlemeyi keyifli bir tecrübeye çevirebilirsiniz. Ayrıca bu spreyle sıcak güneşten etkilenen cildi yumuşatmak da mümkündür. Aşağıdaki tarif lavantanın sakinleştirici etkisini nanenin mutluluk veren etkisiyle birleştirir. Ruh halinizi iyileştirdiği gibi, cildinizi de yumuşatır.

Güneş Bakımı Spreyi:
  • 100 gram damıtılmış su
  • 30 gram aloe jeli veya özütü
  • 18 damla lavanta esansiyel yağı
  • 6 damla nane esansiyel yağı
Malzemeleri bir sprey şişesine dökün. Yağlar ve su ayrışacaktır bu yüzden sıcağın ısıttığı cildinize sıkmadan önce şişeyi iyice çalkalayın. Soğutma etkisini artırması için şişeyi buzdolabında saklayın.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye