Ferahlatıcı Nane Çayı

Ayurvedik kurallara göre leziz bir yaz çayı.

Ferahlatıcı Nane Çayı

Hazırlama Süresi: 30 dakika

Etkisi: Vata, Pita ve özellikle Kapha’yı azaltarak dengelemeye yönelik bir içecektir.

Porsiyon: 4-6 bardak

Malzemeler: 
1 fincan taze nane yaprağı ya da ¼ (çeyrek) fincan kuru nane
Yaklaşık 1 litre kaynar su
Yaklaşık 1 litre soğuk ya da oda ısısında su
2 çorba kaşığı bal ya da pirinç şurubu (Kapha tipindekiler balı, Pita tipindekiler pirinç şurubunu tercih etmelidirler)

Hazırlanışı:
Bir çaydanlığın ya da ısıya dayanıklı bir kabın içerisine attığınız nanelerin üzerine yaklaşık bir litre kaynar su ekledikten sonra birkaç kez karıştırarak kabın kapağını kapayınız ve 10 dakika demlenmeye bırakınız. Elde ettiğiniz çayın içerisine bal ya da pirinç şurubunu ekleyerek tatlandırınız. Sonrasında ise bu karışımı daha büyük bir sürahiye boşaltarak üzerine yaklaşık 1litre soğuk-ılık su ekleyip yeniden karıştırınız.

En son olarak bu ferahlatıcı karışımı size serinlik vermesi için 1 saat buzdolabında soğumaya bırakınız.Servis ederken isteğinize göre bol buzla servis edebilir, taze nane yaprakları, limon ya da lime ile süsleme yapabilirsiniz. Afiyet olsun…

Öneriler:
Bu içecek özellikle hazma yardımcı olarak, hazımsızlık sorununu gidermek için birebirdir. Bu nedenle sindirim sisteminizde şişkinlik, rahatsızlık ve gaz birikimi gibi sorunlarınız olduğunda bunları gidermeye yardımcı olabilir.

Bu ferahlatıcı çay ayrıca sinirleri yatıştırarak duygu durumunuzu düzenlemeye yardımcı olacak ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. 

Ekstra Ekstra… 
Yapılan bilimsel araştırmalar nanenin sindirimi kolaylaştırma ve sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyduğu gibi en son yapılan bazı çalışmalar nane çayının kadınlardaki istenmeyen tüyleri azaltmada da etkili olabileceğini göstermiştir…

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye